Rosyjskie manewry Grom 2023. Ameryka odpowiada wystrzeleniem rakiety atomowej
Rosjanie – tym razem w medialnej ciszy – przeprowadzili ćwiczenia swojej triady nuklearnej. Choć propaganda Kremla nie nagłaśniała tych ćwiczeń, Ameryka ma na nie odpowiedź. Jest nią start międzykontynentalnej rakiety Minuteman III.
Bez wcześniejszych zapowiedzi i propagandowych komunikatów, Rosja przeprowadziła atomowe manewry Grom.
Są to ćwiczenia rosyjskiej triady nuklearnej, obejmującej lotnictwo strategiczne przenoszące broń jądrową, okręty podwodne z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi i pociski międzykontynentalne startujące z wyrzutni lądowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O ile poprzednie manewry były szeroko nagłaśniane, a świat wyczekiwał ich z niepokojem, tegoroczny Grom został przeprowadzony 25 października w medialnej ciszy.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Rosyjskie manewry Grom 2023
Podobnie jak 26 października 2022 roku, bombowce strategiczne Tu-95MS wystrzeliły pociski manewrujące, z kosmodromu w Plesiecku wystrzelono w kierunku poligonu Kura na Kamczatce pocisk RS-24 Jars, a okręt podwodny K-114 Tuła wystrzelił z Morza Barentsa pocisk R-29RMU Siniewa.
W praktyce tegoroczne manewry Grom były dokładnym powtórzenie scenariusza sprzed roku – nawet biorący udział w manewrach okręt podwodny K-114 Tuła (projektu 667BDRM) był ten sam.
Interesujący jest przy tym brak zaangażowania nowszych systemów uzbrojenia, jak pociski R-30 Buława, RS-28 Sarmat, okrętów podwodnych typu Boriej czy samolotów Tu-160.
Choć w tym roku Rosja nie nagłaśniała swoich manewrów, po drugiej stronie globu doczekała się odpowiedzi. Jest nią deklaracja amerykańskiego dowództwa Air Force Global Strike Command (AFGSC), odpowiedzialnego za atomowe odstraszanie i wykonywanie dalekich uderzeń przy pomocy broni konwencjonalnej.
Wystrzelenie pocisku LGM-30G Minuteman III
Amerykanie ogłosili, że 31 października pomiędzy godziną 23:47 a godziną 5:47 1 listopada czasu pacyficznego (UTC-8), z bazy sił powietrznych Vandenberg wystrzelą międzykontynentalny pocisk balistyczny LGM-30G Minuteman III. Poprzedni taki test przeprowadzono w lutym.
Według AFGSC celem startu jest "wykazanie gotowości amerykańskich sił nuklearnych i uzyskanie pewności co do skuteczności amerykańskiego odstraszania nuklearnego".
Dowództwo deklaruje przy tym, że nie jest to bezpośrednia reakcja na działania Rosjan, start był od dawna zaplanowany i zgodnie z umowami międzynarodowymi informacje o nim zostały przekazane Rosjanom.
LGM-30G Minuteman III to amerykański międzykontynentalny pocisk balistyczny, wcielony do służby w 1970 roku. Ma ponad 18 metrów długości, waży ponad 32 tony i może przenieść na odległość 13 tys. km do trzech niezależnie wycelowanych głowic termojądrowych o regulowanej mocy od 300 - 500 kT.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski