Rosyjskie manewry. Odpalono rakiety mogące przenosić głowice jądrowe
Podczas rosyjskich ćwiczeń obserwowanych przez Władimira Putina odpalono pociski Cyrkon, Iskander, Siniewa, Kindżał, Kalibr i Jars. Nagrania z manewrów zostały opublikowane przez resort obrony w Moskwie.
21.02.2022 10:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pociski zostały odpalone podczas ćwiczeń Sił Odstraszania Strategicznego Grom-2022. Jak donoszą rosyjskie media, z jednostek Floty Czarnomorskiej i Północnej wystrzelone zostały pociski Kalibr i Cyrkon. Pierwszy z nich to rakieta manewrująca zdolna do atakowania celów lądowych i nawodnych. Może być wyposażona w głowicę jądrową lub konwencjonalną, a jej zasięg wynosi (w zależności od wersji) od 1500 do 2600 km.
Cyrkon jest natomiast pociskiem hipersonicznym, który osiąga zdaniem Rosjan prędkość ponad 11 tys. km/h. Jego zasięg to ok. 1000 km. Ważący ponad trzy tony Cyrkon może być wystrzeliwany z okrętów podwodnych i jednostek nawodnych.
Rosja odpala rakiety
To nie wszystkie zaawansowane pociski, które zostały ostatnio odpalone na rosyjskich manewrach. Z doświadczalnego kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystrzelono międzykontynentalny pocisk balistyczny Jars na poligon Kura na Kamczatce. Jest to rakieta na paliwo stałe o szacowanym zasięgu 11 tys. km. Może przenosić od trzech do sześciu głowić jądrowych o mocy 150-300 kiloton każda. Jars wszedł do służby w 2010 r.
Odpalenie pocisku Cyrkon
Na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim odbyło się odpalenie pocisku manewrującego Iskander. Według oficjalnych danych jego pocisk wynosi ok. 500 km. Pocisk jest wystrzeliwany z samochodowej dwuprowadnicowej wyrzutni typu TEL 9P78. Nieoficjalnie Iskandery mogą przenosić głowice jądrowe o mocy od 5 do 50 kiloton.
Odpalenie pocisku Jars
Na Morzu Barentsa odpalono z okrętu atomowego Karelia na poligon Kura pocisk balistyczny Siniewa. Mowa o rakiecie międzykontynentalnej, której deklarowany zasięg wynosi ok. 8300 km (jeden z testów wykazał jednak, że jest ona w stanie pokonać dystans o długości ponad 11,5 tys. km). Siniewa weszła do służby w 2007 r. Ma 14,8 m długości i waży ponad 40 ton. Pocisk może przenosić głowice jądrowe o mocy 500 kiloton.
Naddźwiękowy myśliwiec MiG-31 wystrzelił z kolei pocisk hipersoniczny Ch-47M2 Kindżał. Specyfikacja tych rakiet wciąż nie jest dobrze znana, ale nieoficjalnie mówi się, że mogą one osiągać prędkość ponad 12 tys. km/h a ich maksymalny zasięg wynosi 2 tys. km. Oznacza to, że Kindżał odpalony z obwody kaliningradzkiego dotarłby do Warszawy w ok. 2 minuty.
Odpalenie pocisku Kalibr
Pocisk może manewrować na wszystkich etapach swojego lotu, przez co jest trudny do przechwycenia. Dzięki nowoczesnej nawigacji jest w stanie precyzyjnie uderzać w cele. Rakiety Kindżał mogą przenosić głowice o masie 480 kg – zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe.