Tak atakuje polski Warmate. Wyjaśniamy, czym różni się ten sprzęt od innej amunicji krążącej
Amunicja krąż ąca Warmate, nazywana także obrazowo dronami kamikadze, okazuje się bardzo skuteczną bronią. Film pokazujący ten sprzęt w działaniu udostępnił niedawno ukraiński wywiad wojskowy. Co decyduje o skuteczności polskich dronów?
Ukraiński wywiad wojskowy (Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy - GUR) udostępnił film przedstawiający atak na Rosjan w pobliżu Energodaru, w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
W ataku zniszczono wyrzutnię pocisków niekierowanych BM-21 Grad, a także jeden z prowizorycznych budynków – prawdopodobnie namiot albo magazyn, który szybko zajął się ogniem. Zdaniem strony ukraińskiej w ataku zginęło trzech Rosjan, a kilkunastu odniosło rany.
Krótkie nagranie zostało zarejestrowane, co warto zauważyć – również z drona. Ukraińcy obserwowali atak za pomocą estońskiego drona rozpoznawczego EOS C VTOL. Kilka takich dronów zostało w czerwcu kupionych przez Litwinów i dostarczonych Ukrainie.
Sprzęt ten charakteryzuje się znaczną skrytością działania – jest bardzo cichy, co utrudnia jego dostrzeżenie i wykrycie, a jego głowica optoelektroniczna pozwala na wykrywanie i identyfikację celów z dużej wysokości.
Warmate - polski dron o wyjątkowych możliwościach
Drony Warmate, opracowane przez polską firmę WB Electronics, cieszą się dużym uznaniem Ukraińców. Polski sprzęt chwalą zarówno zwykli żołnierze, którzy korzystają ze wsparcia tych dronów w walce, jak i najwyżsi urzędnicy, jak m.in. szef ukraińskiego MON.
Czym Warmate różni się od innych modeli amunicji krążącej, produkowanej na świecie?
Jedną z istotnych zalet polskiego sprzętu jest możliwość działania w roju. Operator może wyrzucić w powietrze wiele pocisków, które krążą, unikając nawzajem kolizji, a następnie mogą zaatakować jednocześnie wiele celów albo jeden cel z wielu kierunków.
– Kilka statków powietrznych krąży wokół miejsca, w którym realizowane jest dane działanie zbrojne, i każdy z tych samolotów może być zamawiany przez żołnierzy, którzy są usytuowani w pobliżu linii styczności z przeciwnikiem. Co sprawia, że mamy do czynienia ze swojego rodzaju rojem, który oczekuje na zlecenie zniszczenia określonego celu – tłumaczy przedstawiciel WB Electronics w jednym z wywiadów.
Warmate - wymienna głowica bojowa
Istotną cechą tej broni jest także wymienna głowica bojowa. W zależności od charakteru misji Warmate może przenosić głowicę z ładunkiem kumulacyjnym, odłamkowo-burzącą albo rozpoznawczą.
Dwie pierwsze głowice są wyposażone w proste, niestabilizowane kamery, pozwalające na naprowadzanie drona na cel podczas ataku. Głowica kumulacyjna zapewnia przebicie około 240 mm RHA, co w przypadku ataku na górną powierzchnię sprzętu pancernego (trzeba pamiętać, że dron nie uderza pionowo!) może okazać się groźna nawet dla dobrze opancerzonych czołgów.
W przypadku ataku na cele nieopancerzone, umocnienia albo żołnierzy przeciwnika, optymalnym wyborem jest głowica odłamkowo-burząca, zawierająca około 300 gramów materiału wybuchowego TNT. Trzecia z głowic jest wyposażona w stabilizowaną kamerę, zapewniająca możliwość prowadzenia obserwacji w dzień i w nocy.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski