Rój meteorów Drakonidów. Niezwykły widok nad Polską

Drakonidy znów widoczne nad Polską
Drakonidy znów widoczne nad Polską
Źródło zdjęć: © Fotoblogia | Piotr Potępa
Adam Gaafar

08.10.2023 17:16, aktual.: 08.10.2023 22:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka dni temu informowaliśmy o nadchodzących atrakcjach astronomicznych, które będą miały miejsce w październiku. Wskazywaliśmy, że warto w tym czasie patrzeć na niebo po zmroku. W najbliższych dniach nadeszła okazja do obserwacji satelitów Starlink, a także zjawiska astronomicznego znanego jako rój meteorów Drakonidów. To ostatnie zjawisko będzie można zaobserwować już 8 października.

W najbliższym czasie na niebie będzie można zaobserwować rój meteorów o nazwie Drakonidy. Ich największa aktywność przypada na 8 października. Dłuższy okres aktywności tego zjawiska zwiększa szanse na udane obserwacje.

Czym są Drakonidy?

Drakonidy, które są również nazywane Giacobinidami, to stały rój meteorów, który pojawia się każdego roku w okresie od 6 do 10 października. Ich największa aktywność zawsze przypada na 8 października. Tego dnia, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, można podziwiać prawdziwy, astronomiczny spektakl i zobaczyć wiele tzw. spadających gwiazd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rój meteorów Drakonidów to pozostałość po komecie 21P/Giacobini-Zinner, czyli okresowym obiekcie, który jest zaliczany do rodziny komet Jowisza. Została ona odkryta w grudniu 1900 r. przez Michela Giacobiniego, a następnie ponownie zaobserwowana w październiku 1913 r. przez Ernsta Zinnera.

Noc spadających gwiazd

Strona internetowa Nocne Niebo podpowiada, że obserwacje najlepiej rozpocząć po zmierzchu. Spadające gwiazdy będzie można podziwiać wysoko na północno-zachodnim niebie, ale wraz z upływem wieczora i nocy będzie przesuwać się z okolic zenitu w kierunku północno-zachodniego horyzontu.

Meteorów najlepiej szukać w odległości kilkudziesięciu stopni od geometrycznego środka (radiant). Nie ma tutaj precyzyjnego punktu - meteory mogą pojawić się raz na zachodzie, a raz na północy.

Drakonidy - jak obserwować?

Jeśli chodzi o obserwację Drakonidów, nie jest konieczne posiadanie specjalistycznego sprzętu. Zjawisko spadających gwiazd będzie można zaobserwować bez użycia jakichkolwiek narzędzi, wystarczy gołe oko, pod warunkiem, że niebo jest bezchmurne. Niemniej jednak, dla tych, którzy chcą w pełni doświadczyć tego niezwykłego zjawiska, zaleca się zaopatrzenie się w dodatkowe akcesoria, takie jak amatorski teleskop.

Warto też zwrócić uwagę na miejsce, z którego planujemy obserwować Drakonidy. Idealna lokacja będzie oddalona od wszelkich źródeł intensywnego światła, które mogłoby zakłócić widoczność. Również wysokie budynki mogą stanowić przeszkodę w pełnym doświadczeniu tego zjawiska, dlatego zaleca się wybór miejsca, które jest od nich oddalone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)