Kosmiczny pociąg znowu nad Polską. Ostatnia szansa

Starlinki znów nad Polską
Starlinki znów nad Polską
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

08.10.2023 10:00, aktual.: 08.10.2023 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedziela 8 października to już ostatni dzień serii przelotów Starlinków G6-21 nad Polską. Kto przegapił poprzednie okazje, dziś ma szansę na nadrobienie zaległości i podziwianie satelitów ustawionych w rzędzie.

W ostatnim czasie mieliśmy wiele okazji na obserwację nocnych przelotów satelitów Starlink nad Polską. Rozpoczęta pod koniec września seria dostała też towarzystwo w postaci satelitów G6-21, ale ich przeloty zakończą się w niedzielę 8 października 2023 r. Tego dnia warto wybrać się na wieczorny spacer lub chociaż wyjść na balkon i spojrzeć w niebo.

Przelot satelitów Starlink G6-21 będzie widoczny nad Polską o godz. 19:30. Obiekty osiągną maksymalną wysokość ok. 20 stopni. Najlepszą widoczność satelitów będą mieli mieszkańcy południowej części Polski. W centralnych regionach Polski będzie możliwe obserwowanie przelotu, ale, jak czytamy na stronie nocneniebo.pl, wskazane jest wsparcie się przyrządami optycznymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od poniedziałku na niebie pojawią się jednak nowe satelity Starlink. Nad całą Polską wieczorami będzie można oglądać przeloty satelitów Starlink G7-4. Satelity będzie można zaobserwować przez cztery do pięciu dniu.

Podniebny Pałac nad Polską

Oprócz przelotów satelitów Starlink niedzielny wieczór pozwoli na zaobserwowanie przelotu chińskiej stacji Tiangong, zwanej Podniebnym Pałacem. Obiekt będzie widoczny o godz. 19:47 na południowo-zachodnim niebie. Stacja Tiangong będzie widoczna ok. 10 stopni ponad horyzontem.

Przeloty satelitów będą częstsze?

Satelity Starlink są wysyłane na orbitę przez firmę SpaceX. Ich zadaniem jest dostarczanie internetu na Ziemię. Obecnie na orbicie jest już ponad 5 tys. satelitów, które należą do firmy Elona Muska. 6 października Starlinki zyskały poważnych konkurentów. Amazon wystrzelił na orbitę dwa pierwsze satelity w ramach Projektu Kuiper, w ramach którego na orbitę ma trafić łącznie ok. 3,2 tys. satelitów.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)