Powstanie europejska stacja kosmiczna. Zastąpi ISS

Wizualizacja stacji Starlab
Wizualizacja stacji Starlab
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | ESA
Wojciech Kulik

13.11.2023 10:49, aktual.: 17.01.2024 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma zostać wycofana ze służby już w 2030 r. Na to, co stanie się później, pomysłów jest wiele. Jeden z dominujących polega na uruchomieniu nowej stacji o nazwie Starlab. Porozumienie technologiczne w tej sprawie zostało podpisane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), koncern Airbus Defence and Space oraz firmę Voyager Space.

Z trójstronnego porozumienia, które zostało podpisane w listopadzie 2023 r. w Sewilli, dowiadujemy się więcej o tym, jak wyglądać i działać ma Starlab. Ta stacja kosmiczna ma być znacznie mniejsza niż ISS, ale również trafi na niską orbitę okołoziemską.

Starlab – nowa stacja kosmiczna z europejskim wsparciem

Z opublikowanych grafik wynika, że na stację złożą się: duży moduł mieszkalno-badawczy, miejsca do cumowania statków kosmicznych, moduł serwisowy oraz ramię robota. Cała infrastruktura ma być sterowana z jednego miejsca – taki "ekosystem" zostanie wspólnie opracowany przez trzy podmioty.

Starlab - wizualizacja
Starlab - wizualizacja© Licencjodawca | ESA

Ostatecznie Starlab pozwoli na wykonywanie misji astronautycznych, prowadzenie długoterminowych badań kosmicznych oraz prowadzenie działalności komercyjnej. Stacja wykorzystywać ma najnowsze zdobycze rozwoju robotyki, technologii kosmicznych i sztucznej inteligencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Porozumienie z Europejską Agencją Kosmiczną ma kluczowe znaczenie, ponieważ w dalszym ciągu wspieramy międzynarodową współpracę w przestrzeni kosmicznej i zmierzamy do zastąpienia ISS przez Starlab – skomentował Matthew Kuta, prezes Voyager Space. – Nie możemy doczekać się współpracy z Airbusem i ESA, aby zwiększyć zasięg Europy w przestrzeni kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna odchodzi na emeryturę

Zbliżająca się do emerytury Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma za sobą długą historię. Pierwszy moduł został wyniesiony na orbitę 25 lat temu, a obecnie stacja rozrosła się już do 100-tonowego kolosa, który stale gości załogę astronautów. Struktura ISS jest jednak coraz bardziej "zmęczona" i może wkrótce stanowić zagrożenie dla zespołu. Stąd plany zastąpienia jej czymś nowym.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)