Powstanie europejska stacja kosmiczna. Zastąpi ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma zostać wycofana ze służby już w 2030 r. Na to, co stanie się później, pomysłów jest wiele. Jeden z dominujących polega na uruchomieniu nowej stacji o nazwie Starlab. Porozumienie technologiczne w tej sprawie zostało podpisane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), koncern Airbus Defence and Space oraz firmę Voyager Space.

Wizualizacja stacji Starlab
Wizualizacja stacji Starlab
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | ESA
Wojciech Kulik

13.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 14:00

Z trójstronnego porozumienia, które zostało podpisane w listopadzie 2023 r. w Sewilli, dowiadujemy się więcej o tym, jak wyglądać i działać ma Starlab. Ta stacja kosmiczna ma być znacznie mniejsza niż ISS, ale również trafi na niską orbitę okołoziemską.

Starlab – nowa stacja kosmiczna z europejskim wsparciem

Z opublikowanych grafik wynika, że na stację złożą się: duży moduł mieszkalno-badawczy, miejsca do cumowania statków kosmicznych, moduł serwisowy oraz ramię robota. Cała infrastruktura ma być sterowana z jednego miejsca – taki "ekosystem" zostanie wspólnie opracowany przez trzy podmioty.

Starlab - wizualizacja
Starlab - wizualizacja© Licencjodawca | ESA

Ostatecznie Starlab pozwoli na wykonywanie misji astronautycznych, prowadzenie długoterminowych badań kosmicznych oraz prowadzenie działalności komercyjnej. Stacja wykorzystywać ma najnowsze zdobycze rozwoju robotyki, technologii kosmicznych i sztucznej inteligencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Porozumienie z Europejską Agencją Kosmiczną ma kluczowe znaczenie, ponieważ w dalszym ciągu wspieramy międzynarodową współpracę w przestrzeni kosmicznej i zmierzamy do zastąpienia ISS przez Starlab – skomentował Matthew Kuta, prezes Voyager Space. – Nie możemy doczekać się współpracy z Airbusem i ESA, aby zwiększyć zasięg Europy w przestrzeni kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna odchodzi na emeryturę

Zbliżająca się do emerytury Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma za sobą długą historię. Pierwszy moduł został wyniesiony na orbitę 25 lat temu, a obecnie stacja rozrosła się już do 100-tonowego kolosa, który stale gości załogę astronautów. Struktura ISS jest jednak coraz bardziej "zmęczona" i może wkrótce stanowić zagrożenie dla zespołu. Stąd plany zastąpienia jej czymś nowym.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościnaukaastronomia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)