Pomoc za plecami Rosji. Ten kraj sprzeda swoje samoloty NATO
14.04.2023 16:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To kolejna pomoc z niespodziewanej strony. Brazylijczycy, mimo wcześniejszych odmów przekazania lub sprzedaży Ukrainie swojej broni, zmieniają decyzję i próbują "obejść" uzależnienie od Rosji. Chodzi o przekazanie samolotów bojowych Super Tucano A-29, których możliwości pokrótce wyjaśniamy.
Jak donosi serwis Defense Express, Brazylia próbuje za plecami Rosji przekazać Ukrainie broń. Do tej pory kraj z Ameryki Południowej wielokrotnie odmawiał oddania broni za darmo. W grę nie wchodziła nawet sprzedaż sprzętu. New York Times donosił wcześniej, że Ukraina wnioskowała o przekazanie pojazdów opancerzonych, systemów obrony powietrznej, pocisków moździerzowych, karabinów snajperskich, broni automatycznej, amunicji, ale też samolotów.
Sprzęt z Brazylii trafi do krajów NATO
Ignorowanie zapotrzebowania na wsparcie Ukrainy wynikało przede wszystkim z tego, że Brazylia jest uzależniona od Rosji pod względem importu towarów. Defense Express zauważa, że właśnie w Ameryce Południowej znaczna część nawozów pochodzi z Rosji. Innym powodem jest polityka państwa, która zakłada, że Brazylia nie wspiera krajów będących w stanie wojny.
Teraz okazuje się jednak, że Ukraina może otrzymać brazylijskie samoloty Super Tucano A-29, które nie trafią na front bezpośrednio z Brazylii, a zostaną wcześniej kupione przez jeden z krajów NATO (ma to być Portugalia). To podobne posunięcie do tego, o którym pisał wcześniej Mateusz Tomczak w kontekście cichego sojuszu Stanów Zjednoczonych z Koreą Południową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Super Tucano A-29 trafi do Ukrainy za plecami Rosjan
Jeszcze w marcu 2023 r. armia brazylijska posiadała 12 "dodatkowych" egzemplarzy samolotów bojowych Super Tucano, które jest teraz gotowa sprzedać krajom NATO. Co potrafią te maszyn, które wkrótce mogą trafić do Ukrainy?
Pochodzące z Brazylii samoloty A-29 mają być zgodne ze standardami NATO. Oznacza to przede wszystkim dostosowanie uzbrojenia, ale też wyposażenia pokładowego. Ważną cechą Super Tucano jest oszklona kabina, która zapewnia pilotom doskonałą widoczność. Nie brakuje też noktowizora na pokładzie.
Jeśli natomiast chodzi o uzbrojenie tej maszyny, domyślnie stanowią one 2 karabiny maszynowe FN Herstal M3P kal. 12,7 mm oraz pod 2 zaczepy pod każdym ze skrzydeł oraz 1 pod kadłubem. Dzięki nim, samolot może przenosić do 1 500 kg uzbrojenia (bomby, rakiety kierowane i pociski niekierowane). Możliwe jest podwieszenie działka kal. 20 mm, 4 wyrzutni rakiet kal. 70 mm lub 2 rakiet AIM-9 Sidewinder/Mectron MAA-1 Piranha/Python 3/4.
Wspomniany wcześniej system noktowizyjny jest ważnym elementem do patrolowania terenów w nocy oraz działań taktycznych w warunkach ograniczonej widoczności. Istotnym parametrem jest też moc silnika (1 600 KM), która pozwala rozpędzić samolot do prędkości 600 km/h. Super Tucano może poruszać się na pułapie ok. 10,6 km oraz osiąga niemal 5 000 km zasięgu.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski