Dostawa z nieoczywistej strony. Pociski moździerzowe "Ahmed" z Afryki w Ukrainie

Dostawa z nieoczywistej strony. Pociski moździerzowe "Ahmed" z Afryki w Ukrainie15.12.2022 10:06
Pociski moździerzowe "Ahmed" w Ukrainie.
Pociski moździerzowe "Ahmed" w Ukrainie.
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker

Do Ukrainy trafia amunicja z całego świata, nawet z tak egzotycznych kierunków jak Sudan. Trwająca od ponad pół roku pełnoskalowa wojna z Rosją sprawiła, że Ukraińcy wyczerpali swoje przedwojenne zapasy i są zmuszeni polegać na dostawach organizowanych przez państwa Zachodu. Wyjaśniamy historię trafienia do Ukrainy i osiągi pozyskanych z Afryki pocisków moździerzowych "Ahmed".

Wyprodukowane przez sudańską firmę MIC (Military Industry Corporation) pociski moździerzowe HE-843B z katalogową nazwą "Ahmed" to hybryda amunicji bułgarskiej i chińskiej przeznaczonej dla moździerzy kal 120 mm produkcji radzieckiej.

Amunicja do broni radzieckiej czy rosyjskiej z reguły nie jest produkowana przez państwa NATO (pojedyncze firmy mają ograniczony potencjał), więc amunicja do rosyjskiej broni jest poszukiwana, gdzie się tylko da.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce

Mieliśmy już przypadek np. pozyskania amunicji artyleryjskiej z Pakistanu, moździerzy z Iranu (skonfiskowana przez USA pomoc dla jemeńskich rebeliantów Huti), a teraz pojawiają się dostawcy z Afryki. Najpewniej tak samo jak w przypadku Pakistanu jest to zakup komercyjny (zakup przez Ukrainę lub fundowany przez inne państwo), a nie sudańska pomoc wojskowa. Pociski moździerzowe trafiły do Ukrainy poprzez lotnisko w Rzeszowie, na co wskazuje historia lotów na kierunku Chartum-Rzeszów.

Pociski moździerzowe kal. 120 mm HE-843B "Ahmed" - osiągi

Konstrukcyjnie pociski nie są niczym nadzwyczajnym, ponieważ mamy tutaj do czynienia z pociskami o masie 16 kg, z czego 1,45 kg to materiał wybuchowy zamknięty wraz z zapalnikiem uderzeniowym w odlewanym stalowym korpusie generującym przy wybuchu masę odłamków. Pociski pozwalają razić cele na dystansie do 6 km.

Mogą one być wykorzystywane w ciężkich moździerzach pokroju 2B11 Sani lub pamiętających drugą wojnę światową M1943. Jest to stare uzbrojenie, ale kompetentna obsługa mająca wsparcie zwiadowcze w postaci drona wciąż może narobić niemałych szkód.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie