Polska wzmacnia siły. ORP Ślązak zostanie dozbrojony

Polska wzmacnia siły. ORP Ślązak zostanie dozbrojony

ORP Ślązak
ORP Ślązak
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
22.04.2021 10:12

Inspektor Marynarki Wojennej zapowiedział, że planowane jest dozbrojenie korwety patrolowej ORP Ślązak, tak by okręt spełniał standard jednostki wielozadaniowej.

ORP Ślązak to polska korweta patrolowa zwodowana w lipcu 2015 roku, która rozpoczęła służbę 28 listopada 2019 roku. Pierwotnie była budowana jako prototypowy okręt wielozadaniowy, ale wtedy z części systemów trzeba było zrezygnować. Teraz ma się to zmienić. 

Jak podaje redakcja Zbiam.pl, w czasie trwającej IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej (NATCOM 2021), która odbyła się w ramach targów "Balt Military Expo", zostało zapowiedziane, że "trwają prace nad doprowadzeniem korwety patrolowej ORP Ślązak do standardu jednostki wielozadaniowej".

Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych planuje dozbroić i doposażyć okręt w systemy elektroniczne i uzbrojenie w ramach dopuszczalnych limitów masowych. 

Szczegóły ani kierunki tych prac nie zostały na razie ujawnione, ale wiadomo jest, że jednostka została przystosowana do montażu rakietowego systemu przeciwlotniczego, pocisków przeciwokrętowych oraz sonaru i wyrzutni torped lekkich do zwalczania okrętów podwodnych.

Nie padła również informacja, czy Marynarka planuje zakup nowego uzbrojenia, czy montaż zdjętego z innych jednostek. Jak zauważa Zbiam.pl, "mogą to być np. pociski przeciwokrętowe Saab RBS15 Mk3 pochodzące z okrętu rakietowego typu Orkan, czy wyrzutnie torped MU90 z jednej z fregat". 

Co ważne, dozbrojenie ORP Ślązaka nie będzie wiązało się z wycofaniem na ten czas okrętu z użycia. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, jak często "Ślązak" musiał być już naprawiany. Obecnie trwają badania eksploatacyjne jednostki.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (577)