Polska wzmacnia siły. ORP Ślązak zostanie dozbrojony

Polska wzmacnia siły. ORP Ślązak zostanie dozbrojony22.04.2021 10:12
ORP Ślązak
ORP Ślązak
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

Inspektor Marynarki Wojennej zapowiedział, że planowane jest dozbrojenie korwety patrolowej ORP Ślązak, tak by okręt spełniał standard jednostki wielozadaniowej.

ORP Ślązak to polska korweta patrolowa zwodowana w lipcu 2015 roku, która rozpoczęła służbę 28 listopada 2019 roku. Pierwotnie była budowana jako prototypowy okręt wielozadaniowy, ale wtedy z części systemów trzeba było zrezygnować. Teraz ma się to zmienić. 

Jak podaje redakcja Zbiam.pl, w czasie trwającej IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej (NATCOM 2021), która odbyła się w ramach targów "Balt Military Expo", zostało zapowiedziane, że "trwają prace nad doprowadzeniem korwety patrolowej ORP Ślązak do standardu jednostki wielozadaniowej".

Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych planuje dozbroić i doposażyć okręt w systemy elektroniczne i uzbrojenie w ramach dopuszczalnych limitów masowych. 

Szczegóły ani kierunki tych prac nie zostały na razie ujawnione, ale wiadomo jest, że jednostka została przystosowana do montażu rakietowego systemu przeciwlotniczego, pocisków przeciwokrętowych oraz sonaru i wyrzutni torped lekkich do zwalczania okrętów podwodnych.

Nie padła również informacja, czy Marynarka planuje zakup nowego uzbrojenia, czy montaż zdjętego z innych jednostek. Jak zauważa Zbiam.pl, "mogą to być np. pociski przeciwokrętowe Saab RBS15 Mk3 pochodzące z okrętu rakietowego typu Orkan, czy wyrzutnie torped MU90 z jednej z fregat". 

Co ważne, dozbrojenie ORP Ślązaka nie będzie wiązało się z wycofaniem na ten czas okrętu z użycia. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, jak często "Ślązak" musiał być już naprawiany. Obecnie trwają badania eksploatacyjne jednostki.

ASUS ZENBOOK DUO 14

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (576)