Trwa ładowanie...

ORP Ślązak już potrzebuje napraw. Do służby wszedł niecały rok temu

Jak podaje ZBiAM.pl, Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła przetarg w sprawie przeglądu oraz naprawy armaty okrętu ORP Ślązak. W postępowaniu pada kwota 482 tysięcy euro.
Share
Armata okrętu ORP Ślązak wymaga napraw
Armata okrętu ORP Ślązak wymaga naprawŹródło: GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, Fot: SOPA Images
d3kzcz0

Armata Leonardo Super Rapid kali­bru 76 mm stanowi główne uzbrojenie polskiej korwety patrolowej ORP Ślązak. Według informacji opublikowanych w zamówieniu, wykonawca ma dokonać pełnego serwisu oraz przeprowadzić naprawę prawego ramienia wahliwego, które może być niesprawne ze względu na problemy z synchronizacją z bębnem ładowarki.

Postępowanie pojawiło się w serwisie platformazakupowa.pl 24 września, a firmy zainteresowane przeglądem i naprawą armaty mają czas na składanie wniosków do 30 września 2020 roku. Jak czytamy w ofercie, Komenda Portu Wojennego Gdynia szuka podmiotu, który podejmie się przeglądu półrocznego i rocznego armaty.

Marynarka Wojenna RP wykorzystuje trzy armaty z rodziny Leonardo 76 mm. Jednym z okrętów, który otrzymał to wyposażenie jest ORP Ślązak. Działo zamówiono od włoskiego producenta. Pozostałe dwie armaty znajdziemy na okrętach ORP Generał Tadeusz Kościuszko oraz ORP Generał Kazimierz Pułaski.

d3kzcz0

Czytaj też: Patrolowiec Ślązak w agresywnych testach zwrotności

Stępkę pod okręt ORP Ślązak położono 28 listopada 2001 roku. Podczas budowy napotkano wiele problemów, a także wielokrotnie zmieniano koncepcję okrętu. Finalnie 2 lipca 2015 okręt zwodowano, a do służby wszedł 28 listopada 2019 roku. Łącznie, na trwające 18 lat powstawanie okrętu wydano 1,2 miliarda złotych i przepłacono ponad połowę.

Zobacz też: ORP Błyskawica zniknie z portu w Gdyni. Okręt-muzeum wymaga naprawy

Źródło: ZBiAM.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3kzcz0

Podziel się opinią

Share
d3kzcz0
d3kzcz0
Więcej tematów