Trwa ładowanie...

Polska. ORP "Ślązak" nieprędko trafi do służby. Wszystko przez usterki okrętu

Historia budowy polskiego "Ślązaka" jest jedną z najbardziej dramatycznych w całym polskim przemyśle militarnym. Nad okrętem prace trwają już 18 lat. Kiedy w końcu "Ślązak" wejdzie do służby?
Share
Polska. ORP "Ślązak" ma wejść do służby w 2020 roku
Polska. ORP "Ślązak" ma wejść do służby w 2020 rokuŹródło: WOJCIECH STROZYK/REPORTER
d3r293e

Jak informuje "Rzeczpospolita", podczas testów okrętu "Ślązak" ujawniono problemy techniczne. I chociaż Inspektorat Uzbrojenia zapewnia, że usterki już usunięto, to nie ma pewności, kiedy tak naprawdę okręt wejdzie do służby. I chociaż MON twierdzi, ze już niedługo, mamy pewne wątpliwości.

Prace nad okrętem trwają już 18 lat i pochłonęły ponad 1,170 miliarda złotych. Ostatecznie usterki "Ślązaka" wyszły na jaw dopiero podczas prób morskich. Chodziło m.in. usterki w układzie napędowym oraz systemie klimatyzacji i wentylacji".

"Do realizacji pozostało jeszcze dokończenie sprawdzeń infrastruktury i systemów odpowiedzialnych za współpracę ze śmigłowcem, próby systemu RAS oraz weryfikacja poprawności funkcjonowania układu napędowego po przeprowadzonych czynnościach serwisowych" - informuje MON.

d3r293e

W ubiegłym roku, podczas święta Marynarki Wojennej, Mariusz Błaszczak zapowiadał wejście do służby "Ślązaka" na marzec 2019. Jak zapewne wiecie, nie doszło do tego. Wedle informacji zdobytych przez "Rzeczpospolitą", okręt rozpocznie swoją pracę dla Marynarki Wojennej w 2020 roku.

Zobacz też: ORP Orzeł z marną wizją przyszłości. Nikt nie chce naprawić polskiego okrętu podwodnego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r293e

Podziel się opinią

Share
d3r293e
d3r293e
Więcej tematów