Ukraińskie drony przyjmują kapitulację. Rosjanie poddają się maszynom

Ukraińskie drony przyjmują kapitulację. Rosjanie poddają się maszynom

Ukraińcy opracowali dla Rosjan procedurę kapitulacji przed dronem
Ukraińcy opracowali dla Rosjan procedurę kapitulacji przed dronem
Źródło zdjęć: © Imi.org.ua
Łukasz Michalik
14.12.2022 19:18

Wojna w Ukrainie to pierwszy duży konflikt, w którym na masową skalę stosowane są bezzałogowce. Drony służą jednak nie tylko do zwiadu i zabijania. Ukraińskie maszyny mogą także ratować życie – również Rosjan. Aby to umożliwić, Ukraińcy przygotowali specjalny film instruktażowy.

"Utrzymuj kontakt wzrokowy, podnieś ręce do góry" – tak mają postępować Rosjanie, którzy chcą ocalić swoje życie. W poddawaniu się nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mogą to zrobić nie tylko w obecności ukraińskich żołnierzy, ale także przed ukraińskim dronem.

Instrukcję, w jaki sposób skapitulować przed maszyną, przygotowali Ukraińcy zaangażowani w inicjatywę "Chcę żyć". Jej celem jest stworzenie Rosjanom dogodnych warunków, w których mogliby się poddać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Infolinia dla poddających się

Pierwszym etapem było uruchomienie specjalnej infolinii, na którą można zadzwonić, aby ustalić szczegóły kapitulacji. Możliwość taką - choć nie przy pomocy infolinii - mają także Rosjanie bezpośrednio po powołaniu, jeszcze przed przekroczeniem wraz z rosyjskim oddziałem granic Ukrainy.

Obecnie możliwości są jeszcze większe. Poddać można się również dronowi, a do obsługi tego zadania wydelegowano niewielkie kwadrokoptery. Jak wygląda kapitulacja przed maszyną?

Jak poddać się dronowi?

W tym celu rosyjski żołnierz musi zadzwonić na infolinię, aby ustalić czas i miejsce kapitulacji. Zamiast ukraińskich żołnierzy, w jego stronę zostaje wysłany niewielki dron. Poddający się powinien nawiązać z maszyną kontakt wzrokowy i podnieść ręce do góry.

Odpowiedzią operatora drona jest kilkukrotny lot w górę i w dół, po którym maszyna ma – z prędkością idącego człowieka – prowadzić jeńca w stronę ukraińskiego oddziału. Procedura przewiduje również możliwość wyczerpania się baterii drona.

W takiej sytuacji jeniec powinien pozostać w miejscu, poczekać na następnego, po czym ponownie nawiązać z nim kontakt wzrokowy i podnieść ręce, potwierdzając zamiar poddania.

Jak drony ratują życie?

Warto zauważyć, że użycie dronów do przyjmowania kapitulacji Rosjan ma nie tylko humanitarny, ale i praktyczny wymiar. Dzięki użyciu maszyn Ukraińcy nie ryzykują życia własnych żołnierzy.

To tym bardziej istotne, że podczas wojny zdarzały się już – także zarejestrowane na filmach – sytuacje, gdy poddający się Rosjanie nagle wyciągali ukrytą broń i zaczynali strzelać. W przypadku procedury z wykorzystaniem drona ryzyko zostało znacząco ograniczone.

Warto zaznaczyć, że idea, by poddawać się maszynie przeciwnika wydaje się ciekawa, jednak – poza zarejestrowanym na wideo przypadkiem rosyjskiego żołnierza, usiłującego poddać się dronowi – liczba takich sytuacji nie jest znana.

Czy można poddać się samolotowi?

Co więcej, pomysł z wykorzystaniem maszyn do przyjmowania kapitulacji wydaje się jednym z elementów wojny informacyjnej – podobnym wykorzystaniem dronów chwalą się bowiem także Rosjanie.

Jak w listopadzie informowała agencja TASS, użyto w tym celu dronów Orłan 10, które rozsyłały do znajdujących się w pobliżu, ukraińskich żołnierzy, SMS-y z wezwaniem do kapitulacji.

Inicjatywa "Chcę żyć" pokazuje przy okazji rozwiązanie problemu, z którym borykali się Amerykanie podczas wojny w Afganistanie. W przypadku talibów, którzy usiłowali poddać się ostrzeliwującym ich śmigłowcom odpowiedź, ujawniona przez serwis Wikileaks, brzmiała: "nie można poddać się samolotowi". Wojna w Ukrainie pokazuje, że – dzięki technologii – można znaleźć rozwiązanie ratujące ludzkie życie również i w takiej sytuacji.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie