Z Afganistanu do Ukrainy. Mi‑17 pomagają odpierać ataki Rosjan
03.06.2022 17:01, aktual.: 04.06.2022 16:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Siły Zbrojne Ukrainy używają śmigłowców Mi-17 przekazanych przez Stany Zjednoczone. Są to maszyny, które wcześniej służyły w Afgańskich Siłach Powietrznych. Przypominamy, czym są te śmigłowce i jakie mają możliwości.
W sieci pojawiają się zdjęcia oraz filmy pokazujące śmigłowce Mi-17 z malowaniem Afgańskich Sił Powietrznych (ang. AAF - Afgan Air Force), które obecnie służą w Ukrainie. W ich wyglądzie dokonano pewnych modyfikacji. Na sponsonach namalowano ukraińską flagę, a na ogonie maszyny białe paski. Dodatkowo zamalowano symbol AAF. Zastąpiono go symbolem Ukraińskich Sił Powietrznych.
Jak przypomina The War Zone, znaczna część floty maszyn należących do AAF, dostarczonych przez Stany Zjednoczone, została utracona, gdy kraj podbili talibowie w sierpniu 2021 r. po wycofaniu wojsk amerykańskich i sojuszniczych. W tym czasie w Ukrainie znajdowało się już pięć Mi-17 AAF, które były tutaj konserwowane. W marcu 2022 r. USA oficjalnie przekazały je Ukrainie, a dodatkowe śmigłowce zostały rozdysponowane w ramach transzy pomocy wojskowej.
Mi-17 (w kodzie NATO Hip), to średni, radziecki dwuturbinowy śmigłowiec transportowy, który może również pełnić funkcję śmigłowca bojowego. Warto zaznaczyć, że oznaczenie Mi-17 dotyczy maszyn przeznaczonych na eksport, a rosyjskie siły zbrojne nazywają go Mi-8MT. Śmigłowiec stanowi rozwinięcie Mi-8. Zamontowano w nim większe silniki turbowałowe Klimov TV3-117MT, a także wirniki i przekładnię opracowane dla Mi-14, wraz z ulepszeniami kadłuba dla cięższych ładunków.
Śmigłowiec na swoim pokładzie może transportować trzyosobową załogę oraz 24 żołnierzy lub 12 noszy, lub ładunek o masie do 4 tys. kg. Jego maksymalna prędkość to 250 km/h, a zasięg 465 km. Podstawowe uzbrojenie śmigłowca to karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm i 12,7 mm. Mi-17 może przenosić do 1500 kg uzbrojenia, w tym swobodnie opadające bomby kierowane, rakiety czy pociski kierowane np. kierowany pocisk rakietowy przeciwpancerny 9M17P Scorpion i 9K114 Szturm. Według ostatnio pojawiających się doniesień, śmigłowce Mi-17, które otrzymała Ukraina, mogły uczestniczyć w misjach zaopatrywania i wsparcia obrońców Azowstalu w Mariupolu.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski