Obowiązkowe maseczki ochronne dobrym rozwiązaniem przeciwko koronawirusowi? WHO nie zmienia zdania

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Przywódcy państw każdego dnia zastanawiają się nad skutecznymi środkami, które zahamują pandemię. Jedną z opcji jest obowiązkowy nakaz noszenia maseczek ochronnych. WHO niechętnie podchodzi jednak do tego pomysłu.

Obowiązkowe maseczki ochronne dobrym rozwiązaniem przeciwko koronawirusowi? WHO nie zmienia zdania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

07.04.2020 | aktual.: 10.04.2020 12:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. W Stanach Zjednoczonych i największych europejskich krajach codziennie notuje się tysiące nowych przypadków zachorowań. Każdego dnia walkę z COVID-19 przegrywa też masa pacjentów. W związku z niepokojącą sytuacją przywódcy państw wspólnie z licznymi zespołami ekspertów opracowują rozmaite metody, których celem jest zahamowanie rozprzestrzeniania się pandemii SARS-CoV-2.

Jednym z pomysłów, którego wprowadzenie od kilku tygodni proponuje zarówno część polityków, naukowców, jak i niemały procent mieszkańców krajów dotkniętych pandemią jest obowiązkowy nakaz noszenia maseczek ochronnych. O tej idei możemy usłyszeć również w Polsce. Za takim rozwiązaniem opowiada się w naszym kraju całkiem liczna grupa internautów. Propozycja nie cieszy się jednak poparciem na szeroką skalę. Wśród tych, którzy sceptycznie podchodzą do tego pomysłu są specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Zdaniem WHO o takich rozwiązaniach można by debatować dopiero wtedy, gdy seria kompleksowych badań potwierdziłaby skuteczność takiego rozporządzenia. Dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał na poniedziałkowej konferencji, że wciąż przeprowadzono za mało ekspertyz, które dowiodłyby, że światowa populacja skorzystałaby na nakazie noszenia maseczek ochronnych.

Dyrektor generalny WHO potwierdził jednocześnie, że pole do przeprowadzania szczegółowych badań w tej dziedzinie jest mocno ograniczone. Zachęcił więc kraje, które rozważają wprowadzenie takiej możliwości o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, aby "pozostałe państwa mogły się czegoś nauczyć".

Tedros Adhanom Ghebreyesus zapewnił także, że Światowa Organizacja Zdrowia będzie rekomendować noszenia masek ochronnych w miejscach innych, niż tylko placówki medyczne. - Kraje mogą rozważyć użycie masek w społecznościach, w których inne środki, takie jak mycie rąk i dystans fizyczny, są trudniejsze do osiągnięcia - zaznacza.

Dyrektor WHO przypomina, że maseczki ochronne powinny zakładać osoby chore, a także te, które opiekują się zakażonymi.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

wiadomościkoronawiruswho
Komentarze (1)