Nikt tego nie przewidział. Nadlecą nad Ukrainę z drugiego końca świata?
Stany Zjednoczone, Australia i Ukraina prowadzą zaawansowane rozmowy na temat przekazania kilkudziesięciu F/A-18 Hornet. Byłoby to bardzo cenne i jednocześnie niespodziewane wspieracie dla Ukrainy. Przypominamy najważniejsze cechy tych myśliwców i ich modyfikacje przeprowadzone w Australii.
07.06.2023 | aktual.: 07.06.2023 17:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińskie władze od wielu tygodni apelują o sprzęt, który pomógłby zabezpieczyć przestrzeń powietrzną i zapewnił nowe możliwości w walce z Rosją. Starania odniosły pewien skutek, kilka państw zawiązało koalicję mającą na celu wsparcie Ukrainy myśliwcami F-16. Teraz okazuje się, że walczący o wolność kraj może otrzymać pomoc w postaci myśliwców F/A-18 Hornet, które miałyby nadlecieć aż z Australii.
Australijskie F/A-18 Hornet dla Ukrainy?
Informacje pochodzą z "The Australian Financial Review". Dziennikarze powołują się na poufne źródła i ujawniają, że pomysł władz z Canberry odnośnie przekazania F/A-18 Hornet stronie ukraińskiej został już zgłoszony Stanom Zjednoczonym. Co więcej, miał spotkać się z entuzjastycznym przyjęciem.
Gra toczy się o wysoką stawkę. Chodzi tutaj o aż 41 myśliwców F/A-18 Hornet, które zostały wycofane ze służby w australijskich siłach zbrojnych w 2021 r. Pierwotnie planowano odsprzedać je jednej z amerykańskich firm z sektora prywatnego, ale ostatnio bardziej prawdopodobny stawał się scenariusz zakładający złomowanie.
Australijskie media wspominają jednak o rodzącym się oporze części ekspertów zauważających, że stan australijskich myśliwców F/A-18 Hornet jest wciąż dobry. Mogą zostać przywrócone do pełnej sprawności w bardzo krótkim czasie (ok. czterech miesięcy), niewielkim nakładem sił i przy odpowiedniej konserwacji posłużą jeszcze co najmniej kilka lat. Dla Ukraińców taki sprzęt jest w tej chwili na wagę złota.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Istnieje wiele formalnych zgód potrzebnych do sfinalizowania transferu tych samolotów, ale prawdopodobnie będzie to pomysł, na którego realizację nadszedł czas – powiedział Robert Potter, australijski ekspert ds. bezpieczeństwa.
Czym cechuje się myśliwiec F/A-18 Hornet?
F/A-18 Hornet to naddźwiękowy myśliwiec wielozadaniowy produkowany w Stanach zjednoczonych od 1978 r. przez firmy McDonnell Douglas, Boeing i Northrop. Przez lata doczekał się kilku wersji, ale stosunkowo niewielkiego grona użytkowników, do którego długo zaliczała się jednak Australia (teraz postawiła na myśliwce F-35A).
F/A-18 Hornet cechuje się rozpiętością skrzydeł 12,3 m i wagą ponad 11 t oraz dwoma silnikami. Pilot (w niektórych wersjach załoga może być dwuosobowa) jest w stanie osiągać prędkość 1,8 Ma (2200 km/h) i operować na maksymalnym pułapie 15 000 m. Może prowadzić działania w każdych warunkach atmosferycznych.
Od samego początku F/A-18 Hornet był chwalony za sporą uniwersalność i łatwą wymianę uzbrojenia podwieszanego. Dodatkowo warto zauważyć, że Australia podobnie jak większość państw posiadających te myśliwce decydowała się na pewne modyfikacje. Najistotniejsza to zadbanie o kompatybilność z bardzo szerokim wachlarzem uzbrojenia. Australijskie F/A-18 Hornet mogą przenosić zarówno starsze, jak i nowsze pociski rakietowe, m.in. AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM, a nawet bomby Paveway i JDAM-ER czy pociski przeciwokrętowe Harpoon.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski