Stworzą koalicję, by wesprzeć Ukrainę. W planach zakup F‑16
Wielka Brytania i Holandia stworzą specjalną koalicję. Kraje planują wspólny zakup myśliwców F-16 dla Ukrainy – pisze dziennik The Guardian. Przypominamy, jakie są możliwości tych samolotów taktycznych.
17.05.2023 | aktual.: 17.05.2023 17:34
Choć główną rolę w koalicji będą odgrywać dwa wspomniane wcześniej państwa, to należy zaznaczyć też udział Francji i Belgii. Dzień przed ogłoszeniem porozumienia pomiędzy premierami Sunakiem i Rutte, prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił, że "Francja jest gotowa do rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów" – czytamy w serwisie Militarny. Identyczna deklaracja nadeszła ze strony Belgii, co przekazano w oświadczeniu premiera Aleksandra De Croo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Myśliwce F-16 dla Ukrainy
Wchodzące w skład koalicji kraje nie zdradzają do tej pory, jakie wersje F-16 trafią do Ukrainy. Można podejrzewać, że zakupy będą dotyczyć maszyn kupionych od innych krajów, jednak niewykluczone, że Wielka Brytania i Holandia zdecydują się na zakup zupełnie nowych egzemplarzy. W tym przypadku można mówić o nowej generacji F-16V, czyli oblatanej w 2015 r. najnowszej wersji samolotu.
Historia produkowanego przez koncern Lockheed Martin myśliwca wielozadaniowego sięga lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu wyprodukowano ponad 4 500 egzemplarzy, które są wykorzystywane przez siły powietrzne w 26 krajach na całym świecie (również przez Polskę).
Najnowsza generacja F-16V stanowi modernizację wewnątrz samolotu. Oznacza to, że konstrukcja nie uległa zmianie – podobnie zresztą jak uzbrojenie. Zmiany dotyczą natomiast wprowadzenia nowoczesnego systemu AN/ALQ-131A, który ma za zadanie ochraniać samolot przed zagrożeniami używającymi naprowadzania radiowego. Z kolei nowy radar APG-83 zapewni wysokiej jakości obraz skanowanej powierzchni i podgląd cyfrowo generowanych map. To ważny element podczas prowadzenia działań taktycznych w powietrzu.
W kwestii uzbrojenia, F-16 może pochwalić się sześciolufowym działkiem M61 Vulcan kal. 20 mm, pociskami rakietowymi AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, czy też AGM-65 Maveric. Dodatkowo maszyna może przenosić bomby CBU-87, CBU-89 , GBU-10, GBU-12 lub JDAM. Samolot porusza się z maksymalną prędkością ok. 2 100 km/h (2 Ma) i w domyślnej konfiguracji osiąga zasięg 3 200 km z możliwością wydłużenia go do 4 220 km (przy użyciu dodatkowych zbiorników).
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski