Niemcy zbroją się po zęby. Kupią ponad 100 czołgów
Komisja Obrony Bundestagu podjęła decyzję o zakupie 105 czołgów podstawowych Leopard 2A8 – podaje ukraińska agencja RBC, która powołuje się na słowa Marcusa Fabera, członka niemieckiego Bundestagu. Wozy będą stacjonować niedaleko Polski.
03.07.2024 | aktual.: 03.07.2024 16:23
Plan zakupu ponad 100 czołgów przez niemieckie władze pojawił się już kilka miesięcy temu, jednak konkretne kroki zostały podjęte dopiero w połowie czerwca br. Wtedy bowiem Niemcy postanowili pozyskać niezbędne finansowanie w celu realizacji zapisów umowy ramowej na 105 maszyn Leopard 2A8. Teraz natomiast agencja RBC informuje, że Bundestag zatwierdził zakup czołgów.
Marcus Faber, członek niemieckiego parlamentu, wyjaśnił, że maszyny przede wszystkim trafią na wyposażenie litewskiej brygady, wymieniając tym samym starsze egzemplarze Leopardów i tworząc jednocześnie przestrzeń dla dalszych dostaw wozów do Ukrainy. – Tak duże zamówienia pokazują, że poważnie podchodzimy do kwestii obrony i długoterminowego wsparcia dla Ukrainy – mówił Faber.
Umowa na zakup ponad 100 czołgów, które będą stacjonować na Litwie, niedaleko Polski, opiewa na kwotę niemal 3 miliardów euro – wynika z dostępnych publicznie informacji. Dostawy maszyn dla Bundeswehry mają z kolei trwać kolejne kilka lat – do 2030 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czołgi Leopard 2A8
Najnowszymi Leopardami 2A8 są zainteresowani nie tylko Niemcy. Niemiecki koncern Rheinmetall otrzymał już zamówienie na produkcję tych nowoczesnych wariantów od Norwegów, Litwinów, Holendrów, Szwedów, Włochów i Czechów. Tak duża popularność wspomnianych maszyn bynajmniej nie wzięła się znikąd. Wynika ona z faktu, iż w zasadzie Leopard 2A8 jest obecnie jednym z najnowocześniejszych europejskich czołgów.
Producent zadbał w tym pojeździe o obecność wzmocnionego pancerza, którym pokryto górną część wieży i kadłub. Dzięki temu nowy Leopard ma być wytrzymały wobec ostrzału prowadzonego z wykorzystaniem popularnych dziś dronów oraz amunicji kasetowej.
Nie bez znaczenia pozostaje też system ochrony Rafael Trophy, który znalazł się w Leopardzie 2A8. To dodatek, którego zadaniem jest eliminowanie zagrożenia ze strony nadlatujących w kierunku czołgu pocisków przeciwpancernych.
Leopard 2A8 został też unowocześniony w kwestii swojej mobilności. Znalazła się w nim bowiem jednostka napędowa, która generuje moc na poziomie 1600 KM. Ta ma natomiast całkiem sporo pracy do wykonania, bowiem wagę nowej wersji Leoparda szacuje się na ok. 70 t. Za zdolności ofensywne Leoparda 2A8 odpowiada zaś działo gładkolufowe kal. 120 mm, którego długość sięga 55 kalibrów. Celność podczas atakowania wrogich jednostek zapewni z kolei nowoczesny system kierowania ogniem oparty o laserowy dalmierz.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski