NASA wraca na Wenus. Zbada, jak mogło wyglądać życie na planecie

NASA szykuje się do dwóch ważnych misji, których celem będzie zbadanie Wenus - gorącej bliźniaczki Ziemi. Administrator Bill Nelson ogłosił, że ich celem będzie poznanie historii wody oraz dawnego życia na planecie.

Wenus
Wenus
Źródło zdjęć: © NASA

O planach NASA poinformował Bill Nelson w czasie konferencji prasowej, która miała miejsce 2 czerwca br. Planowane misje na Wenus noszą nazwy DaVinci+ oraz Veritas i zostały wybrane spośród czterech finałowych projektów (pozostałe misje dotyczyły zbadania księżyca Jowisza - Io oraz największego księżyca Neptuna - Trytona). 

- Te dwie nadchodzące misje mają na celu zrozumienie, co doprowadziło do przemiany Wenus w piekło - powiedział Nelson. - Mamy nadzieję, że to pomoże nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób ewoluowała Ziemia i dlaczego nadaje się do zamieszkania, a inne planety w Układzie Słonecznym nie. 

Wenus, nazywana bliźniczką Ziemi, jest podobna do naszej planety pod kilkoma względami. Jednak oba obiekty ewoluowały w zupełnie inny sposób. W efekcie tego dziś Wenus jest piekielnie gorącą planetą ukrytą pod chmurami kwasu siarkowego. Żaden statek kosmiczny nie przetrwał na jej powierzchni dłużej niż 2 godziny i żadna misja NASA nie odwiedziła planety od ponad 30 lat. 

Jednak ostatnie dowody wskazujące na to, że niegdyś Wenus była pokryta oceanami i mogło na niej znajdować się życie, na nowo rozbudziły zainteresowanie naukowców. Misja DaVinci+ będzie pierwszą, która wyśle ​​sondę w gęstą, gorącą atmosferę planety. Sonda dokona pomiarów zawartości atmosfery oraz wykona najbardziej szczegółowe zdjęcia planety. 

Dane pozwolą badaczom lepiej zrozumieć, co stało się z wodą na Wenus oraz ocenić, czy na planecie faktycznie mogło kiedyś występować życie. Dodatkowo pomogą naukowcom lepiej interpretować dane dotyczące egzoplanet podobnych do Ziemi, które zostaną zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w najbliższych latach. 

W ramach misji Veritas sonda okrąży Wenus i zbada powierzchnię planety, aby poznać jej historię. Naukowcy mają nadzieję zrozumieć, co spowodowało, że Wenus i Ziemia, mimo podobieństw, różnią się od siebie aż tak bardzo. Orbiter stworzy trójwymiarowe mapy i będzie mapować ruch tektoniczny i wulkaniczny na Wenus. 

NASA podała, że obie misje chce rozpocząć w latach 2028 - 2030. 

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)