Najlepsze ukraińskie czołgi na froncie. T-84 Opłot

Najlepsze ukraińskie czołgi na froncie. T-84 Opłot29.05.2022 10:41
Ukraiński czołg T-84 Opłot.
Ukraiński czołg T-84 Opłot.
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker

Ukraina użytkuje masę sprzętu pancernego różnych typów, począwszy od wczesnych wersji T-64, T-72 i T-80, a skończywszy na najnowocześniejszych modernizacjach własnego przemysłu lub sprzętach zdobytych na Rosjanach. Teraz w sieci pojawiły się zdjęcia czołgu T-84 Opłot będącego szczytowym punktem ewolucji czołgów rodziny T-80.

Czołgi T-84 Opłot są najbardziej zaawansowanym dziełem charkowskich zakładów im. Małyszewa, polegającym na całkowitej eliminacji rosyjskich komponentów na rzecz ukraińskich. Wymieniony został silnik na sześciocylindrowy diesel o mocy 1200 KM, zastosowano lokalną armatę KBA-3 kal. 125 mm, system kierowania ogniem z kamerą termowizyjną od Thalesa oraz nową spawaną wieżę. Ponadto, co ważne, jest to jedyny czołg rosyjskiego rodowodu, w którym mimo zastosowania automatu ładowania, amunicja jest odseparowana od załogi.

Ukraińcy zastosowali też pancerz reaktywny "Duplet", który w zasadzie polega na zastosowaniu dwóch warstw "Noża" oddzielonego dystansami. Warto zaznaczyć, że Ukraińcy zdecydowali się pójść inną drogą niż Rosjanie, toteż wykorzystują oni ładunki kumulacyjne w kostkach ERA mających bardzo grubą ściankę. W efekcie ukraińska kasetka ERA generuje grubsze odłamki, a strumień kumulacyjny może też znacząco uszkodzić lub pociąć penetrator czołgowej amunicji kinetycznej na kawałki.

Niestety Ukraińskie ERA jest z kolei dużo cięższe w porównaniu do rosyjskiego, toteż nie ma co się dziwić, że masa czołgu T-84 Opłot to około 51 ton wobec 47 ton dla najnowszej wersji T-90M Proryw-3. Ukraińcy zastosowali też na tym czołgu system ochrony aktywnej "Zasłon" mający detonować nadlatujące pociski w locie z dala od pancerza. Ponadto, tak jak pisał Łukasz Michalik, Ukraina wykorzystuje też pewną liczbę czołgów T-80UD zmodernizowanych do wersji T-84U. Te - w przeciwieństwie do Opłota - nie mają magazynu amunicji oddzielonego od załogi.

Czołgi T-84 Opłot widuje się rzadko, ponieważ - według dostępnych informacji - Ukraina ma na stanie tylko sześć sztuk. Ma także nieznaną liczbę T-84U, których na razie nie ma na liście ukraińskich strat prowadzonej przez grupę Oryx.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie