Najlepsze ukraińskie czołgi na froncie. T‑84 Opłot

Ukraiński czołg T-84 Opłot.
Ukraiński czołg T-84 Opłot.
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker
Przemysław Juraszek

29.05.2022 10:41, aktual.: 29.05.2022 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraina użytkuje masę sprzętu pancernego różnych typów, począwszy od wczesnych wersji T-64, T-72 i T-80, a skończywszy na najnowocześniejszych modernizacjach własnego przemysłu lub sprzętach zdobytych na Rosjanach. Teraz w sieci pojawiły się zdjęcia czołgu T-84 Opłot będącego szczytowym punktem ewolucji czołgów rodziny T-80.

Czołgi T-84 Opłot są najbardziej zaawansowanym dziełem charkowskich zakładów im. Małyszewa, polegającym na całkowitej eliminacji rosyjskich komponentów na rzecz ukraińskich. Wymieniony został silnik na sześciocylindrowy diesel o mocy 1200 KM, zastosowano lokalną armatę KBA-3 kal. 125 mm, system kierowania ogniem z kamerą termowizyjną od Thalesa oraz nową spawaną wieżę. Ponadto, co ważne, jest to jedyny czołg rosyjskiego rodowodu, w którym mimo zastosowania automatu ładowania, amunicja jest odseparowana od załogi.

Ukraińcy zastosowali też pancerz reaktywny "Duplet", który w zasadzie polega na zastosowaniu dwóch warstw "Noża" oddzielonego dystansami. Warto zaznaczyć, że Ukraińcy zdecydowali się pójść inną drogą niż Rosjanie, toteż wykorzystują oni ładunki kumulacyjne w kostkach ERA mających bardzo grubą ściankę. W efekcie ukraińska kasetka ERA generuje grubsze odłamki, a strumień kumulacyjny może też znacząco uszkodzić lub pociąć penetrator czołgowej amunicji kinetycznej na kawałki.

Niestety Ukraińskie ERA jest z kolei dużo cięższe w porównaniu do rosyjskiego, toteż nie ma co się dziwić, że masa czołgu T-84 Opłot to około 51 ton wobec 47 ton dla najnowszej wersji T-90M Proryw-3. Ukraińcy zastosowali też na tym czołgu system ochrony aktywnej "Zasłon" mający detonować nadlatujące pociski w locie z dala od pancerza. Ponadto, tak jak pisał Łukasz Michalik, Ukraina wykorzystuje też pewną liczbę czołgów T-80UD zmodernizowanych do wersji T-84U. Te - w przeciwieństwie do Opłota - nie mają magazynu amunicji oddzielonego od załogi.

Czołgi T-84 Opłot widuje się rzadko, ponieważ - według dostępnych informacji - Ukraina ma na stanie tylko sześć sztuk. Ma także nieznaną liczbę T-84U, których na razie nie ma na liście ukraińskich strat prowadzonej przez grupę Oryx.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie