MSPO 2024. Niemcy pokazały pancernego "potwora z dwóch epok"

Na odbywających się obecnie targach MSPO 2024 znajduje się wiele przykładów sprzętu wojskowego, a do ciężkiego formatu można zaliczyć hybrydę starego z nowym. Jest nią demonstrator osadzenia wieży czołgu KF-51 Panther na podwoziu czołgu Leopard 2A4 z lat 80. XX wieku. Przedstawiamy wady i zalety tego rozwiązania.

Hybryda Pantery z Leopardem 2A4 z armatą kal. 120 mm.
Hybryda Pantery z Leopardem 2A4 z armatą kal. 120 mm.
Źródło zdjęć: © materiały własne | Przemysław Juraszek
Przemysław Juraszek

04.09.2024 | aktual.: 04.09.2024 21:21

Modernizacja starszych czołgów poprzez instalację nowej wieży to nic nowego, ponieważ takie przypadki zdarzały się już wcześniej. Wystarczy wspomnieć tutaj np. o tureckim M60 bądź czołg Leopard 1 wyposażony w nową wieżę.

Nowa wieża na starym czołgu

Tym razem mamy przypadek osadzenia załogowej wieży czołgu KF-51 Panther na starym podwoziu Leoparda 2A4. Jak przyznał w rozmowie z nami przedstawiciel koncernu Rheinmetall, jest to tylko demonstrator. Firma oferuje też opancerzenie kadłuba, ale nie zostało to zaprezentowane na targach.

  • Hybryda Pantery z Leopardem 2A4.
  • Widok na bok hybrydy Pantery z Leopardem 2A4.
  • Hybryda Pantery z Leopardem 2A4 z armatą kal. 120 mm.
  • Zbliżenie na wieżę hybrydy Pantery z Leopardem 2A4.
  • Widok na strop hybrydy Pantery z Leopardem 2A4.
  • Hybryda Pantery z Leopardem 2A4.
[1/6] Hybryda Pantery z Leopardem 2A4.Źródło zdjęć: © materiały własne | Przemysław Juraszek

Jest to istotne, ponieważ kadłub pochodzi z lat 80. XX wieku i jego budowa nie zapewnia ochrony przed nowoczesną bronią przeciwpancerną. Warto też zaznaczyć, że w związku z zamontowaniem wieży od KF-51 znikł z kadłuba drugorzędny magazyn amunicyjny i cała amunicja (20 sztuk) znajduje się odizolowanym automacie ładowania. Jest to progres wobec opancerzonego składu z czołgów Leopard 2, który mieścił tylko 15 pocisków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa wieża dająca nowe możliwości

Wieża umożliwia zastosowane klasycznej armaty kal. 120 mm bądź nowej kal. 130 mm. Ponadto czołg ma posiadać wzmocniony strop (dodatkowe warstwy pancerza kompozytowego), na które, jak przyznał nasz rozmówca, można dodać jeszcze maty Igelpanzerung.

Pojazd został też wyposażony w małego drona zwiadowczego (bądź uderzeniowego), który znacznie zwiększa świadomość sytuacyjną załogi na dalszym dystansie. Z bliska system kamer 360 stopni dla wszystkich załogantów zapewnia widoczność najbliższej okolicy jak nigdy wcześniej. Sama idea parowania z czołgiem bezzałogowców nie jest nowa, a rozsławili ją Ukraińcy przeprowadzający korygowane z dronów pancerne szarże na wykryte pozycje Rosjan.

Zaprezentowany czołg waży ok. 55 ton, ale nie ma pełnego opancerzenia, więc finalna masa hybrydy Pantery i Leoparda 2, szczególnie po opancerzeniu kadłuba, może być znacznie wyższa i nawet przekroczyć 60 ton. Jest to ciekawa opcja, ale wydaje się mniej imponująca od wersji Leopard 2 A- RC 3.0.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Komentarze (59)