MSPO 2022. Na targach pojawi się pierwszy raz AH‑1Z Viper
Już na początku września odbędą się kieleckie targi MSPO 2022, które ze względu na trwającą na wchodzie wojnę będą najpewniej bardzo interesujące dla wielu osób interesujących się wojskowością. Już dzisiaj wiadomo, że jedną z największych ciekawostek będzie śmigłowiec Bell AH-1Z Viper. Wyjaśniamy, co on potrafi.
25.08.2022 | aktual.: 25.08.2022 18:09
Jak informuje portal ZBiAM.pl AH-1Z Viper, który będzie dostępny podczas targów MSPO, należy do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i jest jedną z jednostek stacjonujących na śmigłowcowcu USS Kearsarge należącym do zgrupowania US Navy rozlokowanego aktualnie na Morzu Bałtyckim.
Ponadto śmigłowiec nie jest na targach przypadkiem, ponieważ w tle odbywa się finalna walka Bella oraz Boeinga o zamówienie w ramach rządowego programu "Kruk" mającego wyłonić następcę śmigłowców Mi-24. W związku z tym na wcześniejszych edycjach targów można było zobaczyć m.in. śmigłowce pokroju Eurocopter Tiger czy najnowszą odmianę Boeing AH-64E Apache Guardian. Teraz do tej dwójki dołączy Bell AH-1Z Viper.
Bell AH-1Z Viper — najnowsza wersja legendy AH-1 Cobra
AH-1Z Viper to najnowsze wcielenie pierwszego śmigłowca szturmowego świata AH-1 Cobra i jego rozwinięcia SuperCobra, które wywarły ogromny wpływ na później produkowane śmigłowce szturmowe świata.
Bell AH-1Z Viper jest prezentowany jako idealny partner dla transportowego UH-1Y Venom, z którym może współdzielić aż 85 proc. części zamiennych, co pozytywnie wpływa na koszty eksploatacyjne zunifikowanej floty śmigłowcowej. Taką drogą poszły Czechy.
Ponadto AH-1Z Viper jest znacznie tańszy i łatwiejszy w obsłudze logistycznej niż AH-64 Apache, ale jedynym użytkownikiem Vipera w USA są marines, którzy swoją drogą zawsze przywiązywali dużą kwestię do kosztów obsługi uzbrojenia.
Uzbrojenie AH-1Z Viper to dalej trzylufowe 20-mm działko M197 umieszczone pod kadłubem, w nosie śmigłowca klasycznie zamontowano głowicę optoelektroniczną. Z kolei do przenoszenia zbrojenia służy aż sześć pylonów. Mowa tutaj o wyrzutniach niekierowanych pocisków Hydra lub ich kierowanym wariancie APKWS, pociskach AGM-114 Hellfire bądź, co jest unikatem wśród śmigłowców, lotnicze pociski powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski