Tajemnicze kości. Szczątki sprzed 25‑tys. lat
Naukowcy odkryli w Austrii szczątki mamutów sprzed 25 tys. lat. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie tajemnicze ślady na kościach zwierząt, które sugerują, że były upolowane i przetwarzane przez pradawnych ludzi.
Odkrycie miało miejsce około 65 km na zachód od Wiednia, podczas wykopalisk w Langmannersdorf. Naukowcy natrafili na szczątki pięciu mamutów włochatych, których kości i ciosy były zgrupowane w dwóch strefach, oddalonych od siebie o 15 metrów. W jednej z nich znaleziono kości kilku osobników z wyraźnymi śladami prymitywnych narzędzi, co wskazuje na ich przetwarzanie przez ludzi.
Kość mamutów używana przez ludzi
W drugiej strefie odkryto szczątki co najmniej trzech zwierząt. Jak podaje portal LiveScience, archeolodzy przypuszczają, że ówcześni ludzie używali kości słoniowej do produkcji narzędzi, w tym włóczni.
Fakt, że znaleźliśmy nie tylko pojedyncze kości, ale intensywnie wykorzystywane obszary, przekroczył nasze oczekiwania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mamuty były cenne dla ówczesnych ludzi
Mierzący około 3,5 metra wysokości mamut włochaty był kluczowym "zasobem" dla paleolitycznych łowców-zbieraczy. Dostarczał pożywienia, kości do produkcji narzędzi, a także skóry do ochrony przed zimnem. Większość mamutów wyginęła około 10 tys. lat temu. Małe populacje przetrwały jednak na odizolowanych wyspach i ostatecznie wymarły ok. 4 tys. lat temu.
Odkrycie w austriackim Langmannersdorf dostarcza istotnych informacji na temat kultury łowieckiej ludzi z epoki lodowcowej. Badacze z Austriackiego Instytutu Archeologii planują przeanalizować kości oraz narzędzia kamienne, aby lepiej poznać życie tych dawnych ludzi i ich interakcje z mamutami. Znalezione szczątki zostaną zdeponowane w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, a część z nich trafi do lokalnego muzeum w Dolinie Perschling.