Może być koszmarem rosyjskich czołgistów. Ukraina tworzy nową broń

Może być koszmarem rosyjskich czołgistów. Ukraina tworzy nową broń

Ukraina tworzy nowe pojazdy
Ukraina tworzy nowe pojazdy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Inguar Defence
Adam Gaafar
07.11.2022 16:08

Ukraiński producent pojazdów opancerzonych Inguar Defence ogłosił, że opracowuje modułowy pojazd nowej generacji. Maszyna ma być przystosowana do zamontowania wyrzutni rakiet oraz brytyjskich pocisków Brimstone.

Projekt przewiduje opracowanie rodziny pojazdów opancerzonych, które w zależności od konfiguracji będą mogły przewozić dwuosobową załogę oraz do ośmiu żołnierzy desantu. Maszyny będą miały otwartą architekturę oraz budowę modułową. Konstrukcje mają bazować na podwoziach 4x4 i 6x6.

Ukraina opracowuje nowy sprzęt

Według zapowiedzi producenta, pojazdy – w zależności od wariantu – będą wyposażone w armaty kalibru od 12,7 mm do ponad 30 mm. Inguar Defence zapowiada również, że podwozie 6×6 będzie można połączyć z pociskami kierowanymi Brimstone MBDA, a nawet z wieloma systemami rakietowymi.

Deklaracja ta jest o tyle zastanawiająca, że przeciwpancerne Brimstone to pociski klasy powietrze-ziemia (chociaż prowadzono próby naziemnego odpalania tych rakiet). Jest to broń opracowana w latach 90. XX w. i produkowana od 2005 r. przez koncern zbrojeniowy MBDA. Jak pisała Karlina Modzelewska, głównym przeznaczeniem pocisków Brimstone jest "atakowanie pojazdów opancerzonych z bezpiecznej odległości, ale nadają się również do atakowania statków i innych obiektów znajdujących się zarówno na lądzie, jak i na wodzie".

Rakieta posiada zdolność samodzielnego poszukiwania celu. Robi to w oparciu o zadany kurs oraz wskazania własnego radaru. Po odnalezieniu celu Brimstone jest w stanie zidentyfikować na podstawie swojej bazy danych konkretny rodzaj i typ pojazdu.

"Zapewnia to bardzo dużą skuteczność – zdaniem producenta pocisk jest w stanie zniszczyć każdy pojazd pancerny, jaki jest używany na świecie. Jednocześnie Brimstone jest bardzo bezpieczny – jest w stanie odnajdywać i identyfikować na swoim kursie np. samochody osobowe czy autobusy, i ignorować je w poszukiwaniu właściwego celu, jakim jest opancerzony wóz bojowy" – podkreślał swego czasu Łukasz Michalik.

Brimstone ma 1,8 m długości i jest stosunkowo lekki – waży ok. 50 kg. Głowica rakiety o masie 6,3 kg jest w stanie przebić się przez pancerz reaktywny. Pocisk może przepalić ponad 700 mm stali pancernej.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie