Brimstone w Ukrainie. Oto jak działa brytyjski sprzęt

Brimstone - zdjęcie ilustarcyjne
Brimstone - zdjęcie ilustarcyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Riccardo Niccoli
Karolina Modzelewska

18.05.2022 14:50, aktual.: 18.05.2022 19:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie pokazujące użycie pocisków przeciwpancernych Brimstone, które Wielka Brytania przekazała Ukrainie. Widać na nim, jak broń w krótkim odstępie czasu trafia w rosyjskie czołgi. Przypominamy, czym są te pociski i jakie cele mogą niszczyć.

Pod koniec kwietnia James Heappey, wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, przekazał, że Ukraina otrzyma setki pocisków przeciwpancernych Brimstone, a pierwsze z nich dotrą do ukraińskich sił zbrojnych w ciągu najbliższych tygodni. Materiały, które trafiają do sieci, dowodzą, że część pocisków Brimstone już działa na linii frontu.

Brimstone w Ukrainie

Pociski klasy powietrze-ziemia Brimstone zostały opracowane przez MBDA, koncern zbrojeniowy specjalizujący się w produkcji broni rakietowej. Ich głównym przeznaczeniem jest atakowanie pojazdów opancerzonych z bezpiecznej odległości, ale nadają się również do atakowania statków i innych obiektów znajdujących się zarówno na lądzie, jak i na wodzie.

Brimstone jest systemem dopasowanym do różnego rodzaju platform. Jego niewielkie rozmiary oraz masa (ma długość 1,8 m i masę 50 kg) sprawiają, że może być używany w połączeniu z platformami lotniczymi np. śmigłowcami szturmowymi, bezzałogowymi statkami powietrznymi czy innymi platformami lądowymi i morskimi. Przykładowo, ostatnio informowaliśmy, że ukraińscy żołnierze wykorzystują improwizowane wyrzutnie pocisków zamontowanych na samochodach dostawczych.

Brytyjskie pociski zostały szczegółowo opisane przez Łukasza Michalika. Warto jednak przypomnieć o ich najważniejszych cechach. Główną zaletą Brimstone jest to, że pociski mogą samodzielnie poszukiwać wrogich celów na podstawie zadanego kursu i wskazań własnego radaru. Brimstone namierza cel, a po jego lokalizacji "na podstawie własnej bazy danych jest w stanie zidentyfikować nie tylko rodzaj pojazdu, ale jego konkretny typ. Tak szczegółowa informacja pozwala pociskowi na samodzielne wybranie sposobu ataku i miejsca uderzenia w taki sposób, aby wyrządzić jak największe szkody".

Pocisk posiada tandemową głowicę kumulacyjną. Jest ona zdolna do przebicia pancerza reaktywnego, czyli pancerza, który w aktywny sposób reaguje na penetrujący go pocisk. Jest to możliwe dzięki rozproszeniu energii (pocisku lub wybuchu ładunku kumulacyjnego). W przypadku Brimstone przedni ładunek inicjuje eksplozję pancerza i toruje drogę głównemu ładunkowi.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie