Legenda zawinie do portu w Gdyni. Jest wart 15 milionów euro

Legenda zawinie do portu w Gdyni. Jest wart 15 milionów euro
Źródło zdjęć: © Sailing International
Arkadiusz Stando

31.05.2019 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zielony żaglowiec Alexander von Humboldt II w piątek zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim. W sobotę 1 czerwca będzie można nawet zwiedzić pokład. Jeśli chcecie go zobaczyć, trzeba się pospieszyć. Statek odpływa w niedzielę.

Zielony trzymasztowy bark Alexander von Humboldt II to jeden z najbardziej rozpoznawalnych statków na całym świecie. Ze względu na kolor żagli oraz części kadłuba, od razu przykuwa wzrok. Port macierzysty statku znajduje się w niemieckim Bremerhaven, ale weekend zielony trójmasztowiec spędzi w Gdyni.

Ten przepiękny statek na co dzień służy jako żaglowiec szkoleniowy. Na pokładzie Alexander von Humboldt II szkolą się młodzi ludzie w zakresie podstawowego żeglarstwa. Takie rejsy trwają zaledwie kilka dni, a prowadzi je fundacja Deutsche Stiftung Sail Training, która zarządza statkiem.

I chociaż może wydawać się wiekowym statkiem, to nic bardziej mylnego. Ale każdy ma prawo się pomylić. To następca statku STS Alexander von Humboldt, mającego już ponad 113 lat! Pierwszy bark pływa teraz na wodach Karaibów, gdzie służy prywatnemu właścicielowi.

Jego następca, Alexander von Humboldt II, wszedł do służby pod koniec 2011 roku. Jego budowa kosztowała aż 15 milionów euro. Jednostka mierzy 65 metrów długości i nieco ponad 10 metrów szerokości. Łączna powierzchnia jego zielonych żagli to 1360 metrów kwadratowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)