Niezwykłe odkrycie na Mount Everest. To bardzo rzadki gatunek kota
Naukowcy po raz pierwszy udokumentowali kota Pallasa, nazywanego również manulem lub kotem stepowym, na najwyższej górze świata, o czym donosi serwis WSCNewsroom. Na podstawie badań zebranych próbek odchodów zwierzęcia ustalili, że występuje ono na Mount Everest w Parku Narodowym Sagarmatha we wschodnim Nepalu. Widok dzikiego kota o "niezadowolonym" wyrazie twarzy może stać się kolejną atrakcją tego miejsca.
28.01.2023 | aktual.: 29.01.2023 09:17
Odkrycie kota Pallasa (Otocolobus manul) we wschodnim Nepalu to zasługa wysiłków podjętych przez członków ekspedycji National Geographic i Rolex Perpetual Planet Everest Expedition 2019, która trwała od 7 kwietnia do 2 maja 2019 r. Naukowcy pobrali próbki środowiskowe w dwóch lokalizacjach. Były one oddalone o siebie o 6 km. Pierwsze miejsce znajdowało się na wysokości 5110 m, a drugie na wysokości 5190 m nad poziomem morza wzdłuż Parku Narodowego Sagarmatha.
Mount Everest ma ciekawego lokatora
Park, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się w paśmie Wielkich Himalajów. Swoim zasięgiem obejmuje trzy ośmiotysięczniki, w tym właśnie Mount Everest. To tutaj badacze odkryli kota Pallasa, który cieszy się sporą popularnością w sieci ze względu na swój "niezadowolony" i "zmęczony" wygląd, a także zwyczaj układania łap na puszystym ogonie. Dowodami potwierdzającymi występowanie zwierzęcia były wyniki analiz DNA próbek pobranych z odchodów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak donosi WSCNewsroom, badania wykazały, że Mount Everest zamieszkują dwa manule, a ich terytorium pokrywa się z terytorium lisa rudego. W próbkach zauważono dowody na obecność DNA piki (Ochotona roylei) i łasicy górskiej (Mustela altaica), które są ważnym źródłem pożywanie dla tych zwierząt. Odkrycie rzuca nowe światło na bioróżnorodność w tym regionie, a także specyfikę tego rzadkiego gatunku, który występuje w różnych częściach Azji.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski