Trwa ładowanie...
d1jw5hm

Księżyc pełen jaskiń. Podziemne tunele mogą stać się domem dla ludzi

Powrót na Księżyc to kwestia kilku lat - zapewnia NASA. Ale ważniejszym pytaniem jest, kiedy wreszcie dojdzie do kolonizacji Srebrnego Globu? Eksperci od lat stawiają na tunele pozostałe po przepływie lawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Księżycu zaobserwowano dziwne tunele
Na Księżycu zaobserwowano dziwne tunele (NASA, Fot: Lunar Reconnaissance Orbiter/SETI Institute/Mars Institute/Pascal Lee)
d1jw5hm

Największe problemy, jakie powstaną podczas kolonizacji Księżyca? Sposób pobierania zasobów, zarówno energetycznych, jak i niezbędnych do przetrwania człowieka, ale też potencjalne schronienie. Problemów jest też znacznie więcej, a to tylko część z nich.

Księżyc - jak go skolonizować?

Ale być może naukowcy znaleźli rozwiązanie tych pierwszych dwóch, fundamentalnych problemów. Naukowcy od lat przyglądali się szybom widocznym na zdjęciach satelitarnych. Według teorii uczonych, miały prowadzić do sieci podziemnych tuneli.

d1jw5hm

Prawdopodobnie są to szyby, przez które niegdyś wypływała rozgrzana lawa. "Jeśli okażą się tym, co myślimy, to jesteśmy w domu" - powiedział Jim Green, jeden z czołowych naukowców NASA.

Zobacz też wideo: NASA: Ogromne ilości metanu na Marsie. Eksperci wyjaśniają

Jaskinie lawowe na Księżycu - nowy dom dla człowieka

d1jw5hm

Tunele przede wszystkim chronią przed surowymi warunkami panującymi na powierzchni Księżyca. Nie ma on własnego pola magnetycznego. Jednak przez 6 dni, kiedy Księżyc jest w pełni, znajduje się w ziemskiej magnetosferze. Nie wiadomo jednak, jaki jest wpływ przebywania w niej, bo podczas żadnej z misji, astronauci NASA nie byli na Srebrnym Globie podczas pełni.

Księżyc więc jest bombardowany przez promieniowanie słoneczne. Dodatkowo na Srebrnym Globie panują często temperatury skrajnie ekstremalne. Co za tym idzie, przebywanie na jego powierzchni nie jest pisane człowiekowi. Ale co, gdyby zejść pod ziemię?

"Musimy się tam dostać" - mówi Green. Tunele księżycowe mogą zabezpieczyć człowieka przed surowym środowiskiem na powierzchni Księżyca. Ale Green sądzi, że w tych jaskiniach mogą kryć się także ogromne złoża lodu. Osiedlenie się na ich terenie mogłoby rozwiązać wszystkie największe problemy związane z kolonizacją.

Zobacz też: NASA potwierdza: ukończono kapsułę Orion Artemis 1, która wyniesie pierwszą kobietę na Księżyc

d1jw5hm

W rozmowie ze Space.com, Green stwierdził, że tunele znajdują na całej powierzchni Księżyca. Naukowiec z NASA sugeruje, że można byłoby je w jakiś sposób połączyć, i utworzyć w nich kolonię. "To mógłby być nowy świat. (..) To kolejna absolutna zmiana gry" - mówił Green.

Tunele lawowe na Księżycu - potencjalne problemy

Chociaż wizja zamieszkania pod powierzchnią Księżyca brzmi pięknie, rzeczywistość może okazać się brutalna. Jaskinie lawowe, które znajdujemy na Ziemi mają dosyć gładkie i kruche powierzchnie, przez co łatwo je wykorzystać. Niekoniecznie tak samo musi być w przypadku Księżyca.

Naukowcy cały czas starają się badać wnętrze tuneli lawowych. Niestety dzisiejsze dane pozostawiają jedynie możliwość spekulacji. Co innego, gdybyśmy wysłali do środka maszynę. Naukowcy już myślą o zaprojektowaniu drona lub łazika, zdolnego do penetracji księżycowych tuneli.

d1jw5hm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1jw5hm

d1jw5hm
d1jw5hm