Amazon chce mieć swój Starlink. Projekt Kuiper wystartował
Rusza Projekt Kuiper. Amazon chce mieć swój odpowiednik systemu Starlink. Dwa pierwsze satelity zostały już wystrzelone. Docelowo mają powstać ogromne konstelacje, które będą dostarczać internet na całym świecie.
Projekt Kuiper wygląda na bezpośrednią konkurencję dla firmy SpaceX i jej systemu Starlink. W piątek 6 października 2023 r. w godzinach wieczornych czasu polskiego Amazon wystrzelił z poligonu rakietowego Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie na orbitę dwa pierwsze satelity Kuiper.
Przygotowania do realizacji programu trwają od 2018 r. Według Bloomberga Amazon ma być gotów na wydanie w ramach Projektu Kuiper ok. 10 mld dolarów. Program Starlink działa od lat, dzięki czemu na orbicie znajduje się już ponad 5 tys. satelitów, które dostarczają internet do ok. 2 mln klientów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?
Projekt Kuiper ma więc sporą stratę do nadrobienia, zanim będzie mógł bezpośrednio konkurować z firmą Elona Muska. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że Musk ma pozwolenia na umieszczenie na orbicie 7,5 tys. satelitów nowej generacji.
Według obecnych założeń Amazona docelowo na orbitę ma trafić ok. 3,2 tys. satelitów dostarczających internet. Eksperci twierdzą, że szansą firmy na odniesienie sukcesu w rywalizacji ze SpaceX jest możliwość oferowania klientom nie tylko łącza internetowego, ale posiadających już uznanie klientów usług związanych z chmurą.
Jak podaje CNN, Amazon potwierdził powodzenie misji. Jeśli Amazon chce odegrać istotną rolę w dostarczaniu internetu satelitarnego, powinien się spieszyć. Jak przekazała Polska Agencja Prasowa , pod koniec września firmy Eutelsat i OneWeb stworzyły razem spółkę Eutelsat Group, która ma ambicje, by stać się europejskim gigantem internetu satelitarnego, stając przy tym w szranki z firmami takimi jak SpaceX czy Amazon.
Chiny również chcą wykorzystać okazję, by zdominować kolejną branżę. Ich system Guowang ma liczyć aż 13 tys. satelitów. Unia Europejska liczy, że jej własna konstelacja Iris zapewni dostęp do internetu na całym jej terytorium już w 2027 r.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski