Kompleks ISDM Ziemledielije. Rosjanie chcą zatrzymać Ukraińców nową bronią

Wojna w Ukrainie pokazuje, że – obok artylerii – kluczową bronią, powstrzymującą ataki zarówno Rosjan, jak i Ukraińców, stały się miny. O tym, jak dużą wagę przywiązują do nich Rosjanie dobitnie świadczy fakt, że jeden z systemów minowania – ISDM Ziemledielije – jest, według producenta, dostarczany przed terminem.

System minowania narzutowego ISDM Ziemledielije
System minowania narzutowego ISDM Ziemledielije
Źródło zdjęć: © Rostech
Łukasz Michalik

O dostawach nowej partii systemu zdalnego minowania ISDM Ziemledielije informuje jego producent, koncern Rostech. Choć trudno zweryfikować te dane, a informacje Rostechu mogą stanowić element rosyjskiej wojny informacyjnej, Rosjanie wydają się wiązać z minami duże nadzieje.

Wskazuje na to Maksymilian Dura z serwisu Defence 24, który zauważa, że to właśnie zapory minowe są przedstawiane przez rosyjskie ministerstwo obrony jako przeszkoda, która powstrzymuje ukraińską kontrofensywę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

F-16 - wielozdaniowe myśliwce Polskich Sił Powietrznych

Doniesienia o nowych dostawach ISDM Ziemledielije mogą być zarazem elementem propagandy skierowanej przez Moskwę do własnych żołnierzy, którzy mają w ten sposób zyskać nadzieję na szybkie dostawy skutecznej broni. Czym jest ISDM Ziemledielije i jakie są jego możliwości?

Samobieżny system minowania narzutowego ISDM Ziemledielije

Ziemledielije to nowy rosyjski system minowania narzutowego, pod względem zasady działania przypominający polski system Baobab-K. Rosyjska broń została zaprojektowana przez firmę SJC NPO Spław z Tuły, a jej rozwój prowadzono od 2013 roku, a podczas targów Armija 2021 zaprezentowano prototyp nowej broni.

System minowania narzutowego ISDM Ziemledielije
System minowania narzutowego ISDM Ziemledielije© Rostech

Od tamtego czasu system ISDM Ziemledielije jest partiami dostarczany do rosyjskich jednostek. System składa się z dwóch pojazdów, korzystających z terenowych podwozi KamAZ-6560. Na jednym z nich umieszczono system transportowo-załadowczy z zapasem min. Na drugim nośniku znajduje się wyrzutnia.

Wyrzutnia składa się z dwóch modułów po 25 prowadnic, z których mogą być wystrzeliwane 122-mm pociski rakietowe przenoszące miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne. Dzięki automatyzacji odpalenie pocisków następuje bez ingerencji ze strony załogi, której zadaniem jest przejazd określoną trasą.

System odpowiedzialny za wystrzeliwanie min automatycznie odpala poszczególne pociski, tworząc w ten sposób pole minowe o zadanej powierzchni, lokalizacji i gęstości. Według Rosjan pozwala to na szybkie zaminowanie obszaru o powierzchni "kilku boisk piłkarskich".

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie