K9 Thunder strzela na 60 km. Nowe możliwości koreańskiej armatohaubicy
24.09.2023 18:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Koreańska armatohaubica K9 będzie mogła prowadzić ogień na wyjątkowo dużą odległość. To zasługa nowej amunicji, opracowanej przez firmę Poongsan. Co sprawia, że pociski mają tak duży zasięg?
Zasięg ognia współczesnej artylerii 155 mm, z lufami o długości 52 kalibrów, to około 30 km. Dystans ten rośnie po zastosowaniu pocisków z gazogeneratorami, które zmniejszając opory aerodynamiczne wydłużają nieco zasięg.
W tym przypadku wynosi on około 40 km i wartość ta jest obecnie standardem dla nowoczesnej, zachodniej artylerii, jak PzH 2000, AHS Krab czy FH77BW Archer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W różnych krajach są jednak prowadzone prace nad zwiększeniem zasięgu ognia. Przykładem jest Korea Południowa, gdzie firma Poongsan opracowała nowy typ amunicji o znacząco zwiększonym zasięgu.
Amunicja została opracowana z myślą o armatach CN98 z lufą o długości 52 kalibrów, stanowiących uzbrojenie armatohaubicy K9 Thunder. Koreańczycy zoptymalizowali kształt korpusu pocisku, a także dodali do niego przyspieszacz rakietowy. Zapewniają, że zmiany te nie wpłynęły na charakterystykę amunicji, jednak znacząco zwiększyły jej zasięg, wynoszący aż 60 km.
Testy nowej amunicji mają zakończyć się w przyszłym roku. Trafi ona nie tylko do armii Korei Południowej, ale także do Australii i Turcji. Teoretycznie będą mogły z niej skorzystać także inne państwa, które kupiły armatohaubice K9, jak Norwegia, Finlandia, Indie czy Polska.
Większy zasięg artylerii 155 mm
Koreańskie prace nad zwiększeniem zasięgu artylerii 155 mm wpisują się w szerszy, globalny kontekst. Podobne działania podjęli m.in. Amerykanie, gdzie w ramach programu Extended Range Cannon Artillery (ERCA) testowane są różne rozwiązania, pozwalające na wydłużenie zasięgu strzału co najmniej dwukrotnie.
Podobne prace prowadzą także Niemcy, którzy w ramach prowadzonych prób uzyskali z PzH 2000, przy zastosowaniu amunicji Assegai V-LAP (Velocity Enhanced Artillery Projectile) zasięg ognia przekraczający 66 km. Wspólnie z Izraelem pracują także nad artylerią nowej generacji, która – zachowując kaliber 155 mm – pozwoli na rażenie celów odległych o 83 km.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski