Jesteś po pierwszej dawce szczepionki na COVID-19? Dane mówią o skuteczności ochrony

Jaka jest skuteczność pierwszej dawki szczepionki na COVID-19?
Jaka jest skuteczność pierwszej dawki szczepionki na COVID-19?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

25.05.2021 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na całym świecie wciąż trwają szczepienia przeciwko COVID-19 przy użyciu preparatów Pfizer, Moderna, AstraZeneca czy Johnson & Johnson. Większość preparatów podaje się w dwóch dawkach. Dane zgromadzone przez amerykańską Agencja Żywności i Leków pozwalają zrozumieć, jakiej ochrony możemy się spodziewać po przyjęciu pierwszej z nich.

Serwis Business Insider przy pomocy Stephena Evansa, profesora statystyki medycznej w London School of Hygiene & Tropical Medicine oraz byłego członek komisji ds. Bezpieczeństwa leków w Europejskiej Agencji Leków przeanalizował dane dotyczące skuteczności pierwszej dawki szczepionek na COVID-19. W analizach uwzględniono dane amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA - Food and Drug Administration).

Jaka jest skuteczność jednej dawki szczepionki na COVID-19?

W przypadku Pfizera skuteczność ochrony przed pojawieniem się objawów COVID-19 wyniosła 52,4 proc (dane uwzględniają również 11 dni przed rozpoczęciem ochrony). Jak jednak zaznacza ekspert, wyniki mogą być znacznie wyższe, a prawdziwa wartość mieści się w przedziale od 29,5 do 84,5 proc. Zakres jest szeroki, bo w okresie pomiędzy przyjęciem pierwszej a kolejnej dawki niewiele osób zachorowało na COVID-19. Dodatkowo jedna dawka preparatu Pfizer w 100 proc. chroniła przed możliwością hospitalizacji oraz śmiercią.

Skuteczność ochrony pierwszej dawki szczepionki Moderna określono na 69,5 proc (dane uwzględniają również 13 dni przed rozpoczęciem ochrony). Prawdziwa wartość mieści się w zakresie od 43,5 do 84,5 proc. Zakres jest szeroki, bo niewiele osób po przyjęciu preparatu zachorowało na COVID-19. Nie jest do końca jasne, jak zastrzyk wpływa na możliwość hospitalizacji oraz śmierci, bo niewiele osób zachorowało na ciężką postać COVID-19 - dwie osoby w grupie zaszczepionej i cztery w grupie placebo.

Według Evansa trudno ustalić dane dotyczące szczepionki AstraZeneca, ze względu na dużą liczbę realizowanych badań oraz wykorzystywanie w nich odmiennych metod badawczych. Z analiz, które ukazały się na łamach czasopisma naukowego "The Lancet" 19 lutego br. wynikało, że jedna dawka AstraZeneca dawała 76 proc. skuteczność w ochronie przed objawami COVID-19 przez co najmniej 90 dni i 100 proc. ochronę przed możliwością hospitalizacji. Ekspert uważa, że skuteczność pojedynczej dawki szczepionki AstraZeneca najprawdopodobniej wynosi co najmniej 70 proc.

Zgromadzone dane wskazują, że już jedna dawka szczepionki na COVID-19 może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia infekcji i dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa. Niektóre osoby uzyskują pełną ochronę już po pierwszym zastrzyku, inne po drugim, ale istnieje też grupa, która nigdy takiej ochrony nie uzyska ze względu na właściwości układu odpornościowego. Z założenia druga dawka preparatu ma poprawić odpowiedź immunologiczną organizmu na wirusa i jej trwałość.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (114)
Zobacz także