Jaki będzie koniec świata? Oto najbardziej prawdopodobne scenariusze

Jaki będzie koniec świata? Oto najbardziej prawdopodobne scenariusze

Jaki będzie koniec świata? Oto najbardziej prawdopodobne scenariusze
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
30.09.2019 21:09

Trudno wyobrazić sobie koniec świata, który mógłby doprowadzić do wyginięcia człowieka lub katastrofy, która zaważy na przyszłości ludzkości. Przybliżamy kilka najbardziej prawdopodobnych scenariuszy.

Żadna z dotychczasowych katastrof, jakie miały miejsce w historii ludzkości nie miała stuków globalnych. Ani II wojna światowa, ani zaraza, jak np. czarna śmierć nie są nawet bliskie skali katastrofy, która mogłaby doprowadzić do całkowitej naszej zagłady. Jak może wyglądać koniec świata?

Koniec świata a globalne ocieplenie

Globalne ocieplenie może doprowadzić do końca świata, który znamy. Wzrośnie temperatura, a Ziemia stanie się miejscem trudniejszych i bardziej niebezpiecznym do życia. Są jednak bardzo małe szanse na to, by samo globalne ocieplenie sprowadziło koniec świata, chyba że przyjmie ekstremalne rozmiary.

Walsh, redaktor naukowy "Times" przyznaje w jednym z wywiadów, że o wiele poważniejsze mogą być późniejsze konsekwencje. Ograniczenie wody, pożywienia i rosnące zagrożenia wynikające ze zmienione klimatu mogą doprowadzić do globalnego konfliktu.

Koniec świata sprowadzi asteroida?

Asteroida, która sprowadza koniec świata to ikoniczny obraz, który chyba najczęściej możemy zobaczyć np. w filmach. Walsh jednak zauważa:

"Kiedy spojrzysz wstecz na to, co spowodowało wielkie fale wyginięcia, których było pięć, tak naprawdę tylko wyginięcie dinozaura było zdecydowanie spowodowane przez asteroidę."

NASA oraz ESA współpracują przy programach wczesnego ostrzegania przed potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami. Prowadzone są również testy technologii, które mogłyby zmienić trajektorię lotu takie asteroidy.

Warto również przypomnieć, że na razie nie odkryto skał kosmicznych krążących w pobliżu Ziemi, które były by dostatecznie duże, by sprowadzić koniec świata. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń są asteroidy Bennu i Apophis, ale również zderzenie z nimi jest mało prawdopodobne.

Koniec świata może spowodować wulkan

Wulkany to często pomijany czynnik przy pisaniu scenariusza końca świata. Walsh zauważa jednak, że "jeśli spojrzymy wstecz, na fale wyginięcia, zwykle mają one związek z aktywnością wulkaniczną." Przypomina, że to właśnie erupcja super-wulkanu na Syberii mogła być przyczyną śmierci 90 proc. gatunków na Ziemi ok. 250 mln lat temu.

Wybuchy super-wulkaniczne wysyłają popiół i sadzę w ogromnych ilościach, zatruwając atmosferę i powodując szybkie globalne ochłodzenie. Uogólniając można powiedzieć, że "wyłączają" światło słoneczne, co utrudnia przetrwanie.

Zagrożenie ze strony SI

Elon Musk jakiś czas temu przyznał, że jednym z poważniejszych zagrożeń dla ludzkości jest sztuczna inteligencja. "Ponieważ sztuczna inteligencja staje się prawdopodobnie znacznie mądrzejsza od ludzi, względny współczynnik inteligencji będzie prawdopodobnie podobny do tego między człowiekiem a kotem, być może nawet większy" - powiedział.

Walsh z kolei zauważa, że trudno będzie kontrolować coś znacznie mądrzejszego od nas. Scenariusz z "Matrixa" jest prawdopodobny? Według wielu specjalistów może to być najbardziej realny koniec świata, jaki sami sobie zgotujemy. Bez względu na to, czy maszyny doprowadzą do zniszczenia ludzkości czy "tylko" będą go kontrolować.

Jaki będzie koniec świata? Scenariuszy i przepowiedni jest wiele, ale miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nie poznamy, który z nich się sprawdzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)