Jak odróżnić Abramsy polskie od ukraińskich? Stop dezinformacji

W serwisach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia czołgów M1A1 Abrams, przekazanych przez Stany Zjednoczone Ukrainie. Zbieżność wersji i charakterystyczny kamuflaż sprawiają, że są podobne do sprzętu kupionego przez Polskę, co stanowi pożywkę dla rosyjskich ośrodków dezinformacyjnych. Jak odróżnić czołgi z obu krajów?

Polskie Abramsy M1A1FEP
Polskie Abramsy M1A1FEP
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Łukasz Michalik

Na początku listopada w internecie pojawiło się pierwsze udostępnione przez Ukraińców zdjęcie czołgu M1A1 Abrams przekazanego przez Stany Zjednoczone.

Widać na nim Abramsa z odwróconą wieżą i – na jego tle – rękę w ukraińskim mundurze, trzymającą skórzany pas z emblematem 4. Brygady Szybkiego Reagowania "Rubież" Gwardii Narodowej Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To jeden z 31 czołgów, które – według deklaracji Kijowa i Waszyngtonu – miały zostać przekazane Ukrainie między 23 września a 19 października. Ukraina otrzymała czołgi w wariancie M1A1SA, które są bardzo podobne do kupionych przez Polskę wersji M1A1FEP.

Jakie Abramsy trafiły do Polski i Ukrainy?

Wizualne podobieństwo uruchomiło rosyjską wojnę propagandową, która w polskiej infosferze zaczęła promować narrację o przekazaniu przez nasz kraj Abramsów Ukrainie. To nieprawda, a odporność na kremlowską dezinformację zapewnia wiedza dotycząca różnic pomiędzy Abramsami z obu krajów.

Pierwsze zdjęcie Abramsa udostępnione przez Ukraińców
Pierwsze zdjęcie Abramsa udostępnione przez Ukraińców© X

Szczegóły pozwalające na łatwą identyfikację polskich i ukraińskich Abramsów zebrał serwis Defence 24. Polska kupiła dwie wersje Abramsów. Dostawy czołgów M1A2SEPv3 mają rozpocząć się w 2024 r.

Do kraju docierają już jednak pierwsze, używane Abramsy. Wliczając ostatni transport to już 40 egzemplarzy wycofanych przez amerykański Korpus Piechoty Morskiej. Są to czołgi M1A1FEP (Firepower Enchancement Package). Ukraina otrzymała Abramsy M1A1SA (Situational Awareness), pochodzące z magazynów wojsk lądowych.

Jak odróżnić polskie i ukraińskie Abramsy?

Detalem pozwalającym na łatwe odróżnienie obu wersji są umieszczone na wieży wyrzutnie granatów dymnych. Polskie M1A1FEP mają po bokach wieży po osiem nieregularnie rozmieszczonych wyrzutni.

Po lewej Abrams M1A1FEP, po prawej M1A1SA
Po lewej Abrams M1A1FEP, po prawej M1A1SA© Licencjodawca

Ukraińskie M1A1SA mają po bokach wieży po sześć wyrzutni granatów dymnych umieszczonych w charakterystycznej obudowie przypominającej odwrócony trójkąt. Wyrzutnie te są często zasłonięte, ale zza osłony widoczny jest kształt trójkąta, pozwalający na jednoznaczną identyfikację czołgu.

Zdjęcie Abramsa M1A1FEP - wersji kupionej przez Polskę. Zaznaczona wyrzutnia granatów i zmodernizowany moduł SCWS
Zdjęcie Abramsa M1A1FEP - wersji kupionej przez Polskę. Zaznaczona wyrzutnia granatów i zmodernizowany moduł SCWS© Domena publiczna

Drugim, mniej widocznym detalem jest zintegrowane stanowisko uzbrojenia dowódcy czołgu SCWS (Stabilized Commander Weapon Station).

Zdjęcie "ukraińskiego" Abramsa M1A1SA - zaznaczona zasłonięta wyrzutnia granatów i moduł SCWS
Zdjęcie "ukraińskiego" Abramsa M1A1SA - zaznaczona zasłonięta wyrzutnia granatów i moduł SCWS© X

Polskie Abramsy mają jego nowszą, zmodernizowaną wersję, gdzie celownik optyczny został zastąpiony kamerą, co – za sprawą różnego wyglądu obu elementów – także pozwala na sprawdzenie, z którą wersją czołgu mamy do czynienia.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie