Europejski kraj mówi "nie" Ukrainie. Chodzi o przekazanie F‑18
Kijów w najbliższym czasie nie otrzyma wsparcia ze strony Helsinek. Myśliwce F/A-18 Hornet, których Finlandia posiada łącznie 62 egzemplarzy nie trafią do Ukrainy z uwagi na oczekiwanie na dostarczenie nowych F-35. Do tej pory Ukraina mogła liczyć na spore wsparcie ze strony Finlandii.
Jak donosi portal Defense Express, powołując się na wypowiedź prezydenta Finlandii Sauli Niinistö z konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w perspektywie najbliższego czasu Kijów nie otrzyma myśliwców F/A-18 od Helsinek. Mimo posiadania łącznie 62 samolotów, w tym 55 egzemplarzy F/A-18C i 7 sztuk F/A-18D, Finlandia pod koniec 2021 r. ogłosiła zakup 64 egzemplarzy piątej generacji myśliwców F-35, które miałyby zastąpić F-18.
Problem jednak w tym, że termin "wymiany" samolotów przesunięto na lata 2028 - 2030. Do tego czasu w służbie muszą pozostać dotychczasowe maszyny, które posłużą do bieżącej ochrony granic. Szef fińskiego MON Antti Kaikkonen twierdzi też, że "przekazanie F-18 będzie w ogóle trudnym zadaniem" z uwagi na stałe zapotrzebowanie samolotów do działań na granicy kraju. Jak zauważa Defense Express, obawy Finlandii dotyczące przekazania F-18 Ukrainie wynikają z faktu, że bezpośrednim sąsiadem kraju rządzonego przez Niinistö jest Federacja Rosyjska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
F-35 trafią do Finlandii, ale trzeba na nie jeszcze poczekać
Produkowany przez firmę Lockheed Martin myśliwiec F-35 Lightning II to wielozadaniowa maszyna piątej już generacji, której pierwszy oblot miał miejsce w 2006 r. Jednocześnie to sprzęt, którego chce cały świat – a to z uwagi na jego zdolności bojowe, które przypominamy.
Nowoczesny F-35 powstał w kilku wersjach oznaczonych literami A, B oraz C (jest też model I dla wojsk Izraela). Ten pierwszy zastępuje myśliwce F-16 i A10, drugi natomiast powstał dla piechoty morskiej i umożliwia lądowanie w pozycji pionowej, a także pozwala na krótki start. F-35C to z kolei wersja stworzona na potrzeby marynarki wojennej.
Mimo kilku wersji, F-35 to maszyna wyposażona w szereg zaawansowanej elektroniki, np. stację radiolokacyjną AN/APG-81, system walki elektronicznej AN/ASQ-239, optoelektroniczny system celowniczy AN/AAQ-40 oraz system łączności, nawigacji i identyfikacji AN/ASQ-242.
Prędkość maksymalna Mach 1.6 oraz technologia tzw. stealth utrudniająca wykrycie sprawia, że F-35 to samolot, który może pełnić działania taktyczne ograniczając ryzyko wykrycia do minimum.
Niebagatelne pozostaje też uzbrojenie F-35, a więc myśliwców, na którego dostawę oczekuje Finlandia. Działko strzeleckie kal. 25 mm (z zapasem 180 lub 225 sztuk amunicji w zależności od wersji), do tego do 6 pocisków AMRAAM, Sidewinder lub ASRAAM, dwie bomby o masie ok. 900 kg lub 450 kg w wersji F-35B. Nie brakuje też przeciwpancernych pocisków rakietowych Brimstone, bomb kasetowych oraz przeciwradarowych AGM-88 HARM.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski