Czarna dziura o masie 142 razy większej od masy Słońca. Naukowcy: to niesamowite odkrycie

Czarna dziura o masie 142 razy większej od masy Słońca. Naukowcy: to niesamowite odkrycie

Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Zaobserwowali potężną kolizję czarnych dziur
Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Zaobserwowali potężną kolizję czarnych dziur
Źródło zdjęć: © YouTube
03.09.2020 15:28

Naukowcy wykryli za pomocą detektorów LIGO oraz Virgo największą kolizję czarnych dziur z wszystkich, jakie do tej pory zaobserwowano. Efektem scalenia była czarna dziura o masie 142 razy większej od masy naszego Słońca.

Naukowcy z kilku instytutów zaobserwowali największe dotychczas połączenie czarnych dziur. Miało ono miejsce około 7 miliardów lat temu, a więc w czasach, gdy nie istniała jeszcze nasza planeta.

Masy czarnych dziur wynosiły kolejno 66 i 85 mas Słońca. W efekcie potężnej kolizji powstała czarna dziura o masie 142 mas centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Zderzenie obiektów uwolniło ogromną ilość fal grawitacyjnych, które udało się wychwycić astronomom.

Odkrycie potwierdza istnienie czarnych dziur o masie pośredniej, a więc takich, których masa jest od 100 do 1000 razy większa od masy Słońca. - Wszystko w tym odkryciu jest niesamowite - mówi Simon Portegies Zwart, astrofizyk z Uniwersytetu w Leiden w Holandii.

- Ten sygnał nie przypominał tego, który zwykle odkrywamy. To był prawdziwy huk i najbardziej masywny sygnał, jaki LIGO i Virgo kiedykolwiek zarejestrowały - komentuje Nelson Christensen, członek zespołu badawczego.

Nowy sygnał, który trwał zaledwie jedną dziesiątą sekundy, został nazwany GW190521 od daty jego zarejestrowania. Odkrycia dokonano bowiem 21 maja 2019 roku, jednak szczegółowe badania na jego temat opublikowano dopiero teraz. Ich pełny opis ukazał się na łamach dwóch czasopism: "Astrophysical Journal Letters" oraz "Physical Review Letters".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)