Ciąg dalszy pomocy Wielkiej Brytanii. Więcej koszmarów rosyjskiej logistyki w drodze
Wielka Brytania wyśle do Ukrainy więcej zestawów M270 MLRS, które podobnie jak HIMARS stały się największym koszmarem Rosjan. Teraz Ukraina dostanie ich więcej. Wyjaśniamy osiągi zestawów M270 MLRS.
11.08.2022 | aktual.: 13.08.2022 12:56
Wielka Brytania już w czerwcu poinformowała o dostawach trzech zestawów M270 MLRS, o czym pisał Adam Gaafar, a teraz jak podaje portal Militarnyj dołączą do nich kolejne trzy sztuki wraz ze znacznym zapasem pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu ~80 km. Ponadto wedle portalu Brytyjczycy mają być zachwyceni sposobem, w jaki Ukraina wykorzystuje dostarczone dotąd systemy do ataku na krytyczne rosyjskie cele.
Systemy M270 MLRS to wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych typu ziemia-ziema kal. 227 mm na podwoziu gąsienicowym mogące zwalczać cele oddalone o dziesiątki bądź setki kilometrów w zależności od zastosowanych pocisków rakietowych. Korzenie systemu sięgają lat 80. i początkowo M270 MLRS były zaprojektowane do wykorzystywania amunicji kasetowej, ale z czasem zostały przystosowane do wykorzystania pocisków GMLRS.
Jedna wyrzutnia może przenosić 12 pocisków rakietowych kal. 227 mm lub dwa pociski balistyczne MGM-140 ATACMS o zasięgu 300 km. Warto zaznaczyć, że są to wartości dwukrotnie większe od mniejszych i lżejszych kołowych zestawów M142 HIMARS.
Systemy M270 MLRS są szeroko wykorzystywane wśród europejskich członków NATO. Przykładowo we Francji są znane jako LRU (Lance Roquette Unitaire), a w Niemczech KMW produkuje je na licencji jako MARS II. Ponadto do listy użytkowników dołączą też Litwa wraz z Estonią.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski