Boeing wstrzymuje produkcję modelu 747. To koniec legendarnych Jumbo Jetów

Boeing wstrzymuje produkcję modelu 747. To koniec legendarnych Jumbo Jetów

Boeing wstrzymuje produkcję modelu 747. To koniec legendarnych Jumbo Jetów
Źródło zdjęć: © Pixabay
03.07.2020 15:44

Boeing przestanie produkować słynne modele 747 - poinformowała agencja Bloomberg. Chociaż koncern oficjalnie nie potwierdził tych doniesień, wszystko wskazuje na to, że legendarne Jumbo Jety przejdą do historii.

Agencja Bloomberg powołując się na swoje źródła, poinformowała, że Boeing nie będzie już produkować szerokokadłubowych samolotów pasażerskich 747, popularnie znanych jako Jumbo Jet. Maszyny, które zyskały ogromną sławę w latach 70. ubiegłego stulecia, nie wygrały rywalizacji z nowoczesnymi modelami.

Pierwsze wzmianki o tym, że samoloty mogą zostać wycofane z produkcji pojawiły się już w 2016 roku. Decyzja miała być podyktowana spadającymi zamówieniami oraz presją cenową. Teraz oficjalne pożegnanie Jumbo Jetów wydaje się być jeszcze bardziej prawdopodobne, choć jak informuje Reuters, który kontaktował się z koncernem, Boeing nie potwierdził jeszcze raportu Bloomberga.

Według informacji agencji, ostatnie modele 747 mają zostać wypuszczone z fabryki w Seattle za około dwa lata. - Przy współczynniku budowy 0,5 samolotów na miesiąc, program 747-8 ma ponad dwa lata produkcji, aby spełnić nasze obecne zobowiązania wobec klientów - przekazał Reuterowi rzecznik Boeinga.

- Będziemy nadal podejmować właściwe decyzje, aby utrzymać linię produkcyjną w dobrej kondycji i zaspokajać potrzeby klientów - komentuje rzecznik koncernu.

Ostatnio maszyny 747 cieszyły się drugim życiem za sprawą wykorzystania ich jako samoloty towarowe, latając m.in. dla firmy United Parcel Service Inc.

Główni amerykańscy przewoźnicy jak United Continental Holdings Inc i Delta Air Lines Inc już wcześniej pożegnali się z legendarnymi Jumbo Jetami.

Pierwszy lot Boeinga 747 odbył się 9 lutego 1969 roku, a do służby trafił w 1970 r. latając dla amerykańskich linii Pan Am. Łącznie wyprodukowano ponad 1500 sztuk tej maszyny we wszystkich wersjach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)