Boeing 737 Max znów wzbije się w powietrze? Trwają loty testowe

Boeing 737 Max znów wzbije się w powietrze? Trwają loty testowe
Źródło zdjęć: © YouTube

02.07.2020 10:35, aktual.: 02.07.2020 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Boeingi 737 Max mają szansę ponownie wznieść się w powietrze. Maszyny, które od marca 2019 roku pozostają uziemione, rozpoczęły serię lotów testowych z nową wersją oprogramowania MCAS. To właśnie ono przyczyniło się do dwóch wielkich katastrof.

Boeing i Federalna Administracja Lotnicza (FAA) rozpoczęły serię lotów testowych, których celem jest ustalenie, czy maszyny 737 Max mogą ponownie wzbić się w powietrze. Samoloty pozostają uziemione od marca 2019 roku. Decyzja związana była z dwoma katastrofami, w których zginęło łącznie 346 osób.

Testy, które rozpoczęły się w pobliżu bazy produkcyjnej Boeinga w Seattle, mają potrwać około trzech dni. Podczas lotów sprawdzana będzie nowa wersja oprogramowania MCAS. To właśnie ono, zdaniem FAA, przyczyniło się do tragedii w październiku 2018 r. oraz w marcu 2019 r.

- Chociaż loty certyfikacyjne są ważnym kamieniem milowym, pozostaje wiele innych kluczowych zadań. FAA postępuje zgodnie z celowym procesem i poświęci czas, aby dokładnie przeanalizować pracę Boeinga. Zniesiemy zlecenie uziemienia dopiero po upewnieniu się, że samoloty spełniają standardy certyfikacji - poinformowała Federalna Administracja Lotnicza w specjalnym oświadczeniu.

Według doniesień zagranicznych mediów, analiza lotów testowych może potrwać kilka tygodni. Zanim samoloty będą mogły ponownie wznieść się w powietrze, piloci będą musieli przejść serię dodatkowych szkoleń. Ze wstępnych ustaleń wynika, że maszyny mogą wrócić do służby najwcześniej we wrześniu bieżącego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)