Atak rakietowy na Kijów. Wiekowy karabin maszynowy vs pocisk manewrujący
Ukraińcy wykorzystują wszystko, co maj ą pod ręką do obrony. Jednym z ciekawszych przypadków jest wykorzystanie mających ponad 100 lat wielkokalibrowych karabinów maszynowych Browning M2 jako uzupełnienia systemów ochrony przeciwlotniczej. Przedstawiamy jego osiągi.
Podczas jednego z ostatnich nocnych ataków rakietowych na Kijów pojawiło się nagranie z ukraińskimi żołnierzami. Widać na nim, jak przy wykorzystaniu wielkokalibrowego karabinu maszynowego (wkm) Browning M2 udaje im się zestrzelić rosyjski pocisk manewrujący. Broń agresora chwilę później zostaje dobita przez pocisk z systemu przeciwlotniczego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wykorzystanie wkm-ów w charakterze obrony przeciwlotniczej ma już ponad 100 lat i wciąż są przypadki, gdzie sprawdzają się dobrze. Idealnym celem dla Browninga M2 są irańskie drony Shahed, ale w teorii przy ogromnej dozie szczęścia możliwe jest, aby uszkodzić za ich pomocą poddźwiękowy pocisk manewrujący, doprowadzając do jego zniszczenia.
Browning M2 - wiekowy niezbędnik każdego pojazdu w NATO
Wprowadzony do amerykańskich sił zbrojnych w 1933 r. Browning M2 to ciężka konstrukcja o masie 38,15 kg. Jest zasilana nabojem .50 Browning Machine Gun (.50 BMG), znanym też jako 12,7x99 mm NATO. Pocisk pozwala na prowadzenie skutecznego ostrzału na dystansie nawet do dwóch kilometrów.
Nawet najpowszechniejsza amunicja umożliwia przebicie betonowych/ceglanych ścian bądź 23 mm utwardzanej sali pancernej z 182 m, a energia wylotowa pocisku to około 16 tys. J. Przez dekady powstały najróżniejsze kombinacje nabojów z różnymi pociskami, a do najciekawszych należą naboje SLAP z wolframowymi penetratorami zdolnymi przebić 19 mm stali pancernej na dystansie aż 1371 m.
Warto zaznaczyć, że Browning M2 strzela tak jak karabin maszynowy z zamka otwartego ułatwiającego chłodzenie komory nabojowej. Broń nie charakteryzuje się jednak wysoką szybkostrzelnością, ponieważ osiąga zaledwie 450-600 strz./min. Ma jednak swoje zalety w postaci wolniej nagrzewającej się lufy oraz łatwiejszej kontroli podczas prowadzenia ognia ciągłego.
Ze względu na swoją użyteczność Browning M2 jest wykorzystywany do atakowania wszystkiego co jeździ, pływa bądź lata. Znajduje też zastosowanie jako punkt obrony umocnień, ale wtedy do jego masy należy doliczyć dodatkowe 19,85 kg w postaci trójnogu.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski