Abrams M1E3. Amerykanie projektują czołg nowej generacji
Prace nad nową generacją czołgu Abrams nabierają tempa. Maszyna o roboczym oznaczeniu M1A3 i – prawdopodobnie – docelowej nazwie M1A3 formalnie jest kolejną generacją czołgu M1 Abrams. W praktyce – ze względu na planowany zakres zmian – będzie zupełnie nowym czołgiem, który pod starą nazwą stanie się filarem amerykańskich wojsk pancernych.
03.06.2024 | aktual.: 03.06.2024 20:22
Interdyscyplinarny zespół do spraw wozów bojowych nowej generacji (Next Generation Combat Vehicle Cross Functional Team - NGCV CFT) poinformował o umowie, zawartej w maju pomiędzy US Army i koncernem General Dynamics Land Systems. Dotyczy ona opracowania wstępnego projektu przyszłościowego czołgu M1E3.
Prace nad nowym czołgiem są prowadzone równolegle z pracami nad nowym bojowym wozem piechoty XM30 (program Optionally Manned Fighting Vehicle), który ma zastąpić eksploatowane obecnie wozy M2/M3 Bradley.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
M1E3 Abrams - nowy czołg dla US Army
Jak informuje serwis ZBiAM, nowy Abrams ma być lżejszy od obecnej generacji czołgów podstawowych i ważyć poniżej 54 ton (masa współczesnych czołgów przekracza zazwyczaj 65 ton).
Mimo niższej masy M1E3 ma oferować wyższy poziom ochrony, a zarazem większą mobilność od aktualnie eksploatowanych czołgów. Będzie to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu nowatorskiego, hybrydowego napędu i wprowadzeniu automatu ładowania, co zmniejsza załogę o jedną osobę, a tym samym ogranicza przestrzeń, którą należy chronić pancerzem.
Wpływ na zmniejszenie masy będzie mieć także zastosowanie aktywnego systemu obrony i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję do ułatwienia pracy załogi. Część z tych rozwiązań zaprezentowano już wcześniej w opracowanym przez GDLS demonstratorze AbramsX.
Nowy Abrams w 2030 roku
Na obecnym etapie nie wiadomo, czy maszyna będzie wykorzystywała istniejące obecnie podzespoły, czy zostanie zaprojektowana w całości od nowa. Nie jest znana także konfiguracja czołgu – w grę wchodzą m.in. rozwiązania z załogową lub bezzałogową (jak w rosyjskim czołgu T-14 Armata) wieżą.
Wymagania techniczne i wstępny projekt nowego czołgu mają powstać w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Harmonogram prac nad nowym Abramsem ma zostać ustalony do końca bieżącego roku, a według obecnych prognoz pierwsze pojazdy mogą trafić do służby już w 2030 roku.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski