100 czołgów dla czeskiej armii. Nie tylko najnowsze Leopard 2A8
Po latach rozbrojenia Europa na nowo uznała konieczność posiadania czołgów. Wśród państw, które wzmacniają swoje siły pancerne, znalazły się także Czechy. Nasz południowy sąsiad ma znaczne ambicje – na liście zakupów znalazły się liczne Leopardy 2A8, czyli wariant znacznie nowocześniejszy od Leopardów użytkowanych w Polsce.
04.04.2024 | aktual.: 04.04.2024 20:50
Czeska armia może liczyć na poważne wzmocnienie. Komisja Obrony Izby Deputowanych zatwierdziła zakup 76 czołgów Leopard 2A8, do których dołączy 28 Leopardów 2A4 i wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3.
Jak informuje Defence 24, w przypadku starszych czołgów połowę z nich Berlin przekaże bezpłatnie. Będą to prawdopodobnie pojazdy odkupione przez Niemcy od Szwajcarii w ramach akcji, której celem było wsparcie Ukrainy czołgami Leopard 2.
Czeski zakup oznacza, że to właśnie Praga otrzyma większość z puli dostępnych w najbliższym czasie, nowych Leopardów. Dzięki temu Czechy będą miały do dyspozycji 76 czołgów Leopard 2A8, 40 Leopard 2A4 i 30 T-72M4, czyli czeskiej modernizacji T-72, przeprowadzonej na początku XXI wieku.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Leopard 2A8 - zmiany i możliwości
Leopard 2A8 to obecnie najnowsza wersja niemieckiego czołgu, opracowana na bazie wariantu Leopard 2A7HU przeznaczonego dla Węgier.
Czołg w tej wersji charakteryzuje się wzmocnionym opancerzeniem – głównie górnych powierzchni wieży i kadłuba - co ma poprawić ochronę przed amunicją kasetową i atakującymi z góry dronami.
Ochronę przed pociskami przeciwpancernymi zapewnia izraelski system Trophy (w wariancie EuroTrophy), zdolny do niszczenia obiektów nadlatujących z prędkością do 1,5 km/s, co w praktyce oznacza zabezpieczenie również przed częścią pocisków wystrzeliwanych np. z armat czołgowych.
Czołg otrzymał także wzmocniony pomocniczy układ napędowy, pozwalający na pracę uzbrojenia i czołgowej elektroniki bez potrzeby uruchamiania głównego silnika. Wszystkie te zmiany sprawiły, że Leopard 2A8 waży około 70 ton, co – w celu zachowania mobilności – wymusiło zastosowanie nowego głównego układu napędowego o mocy aż 1600 KM.
Leopardy 2A8 to obecnie niemiecki hit eksportowy. Poza dostawami dla Bundeswehry, producent – koncern Rheinmetall – ma do zrealizowania zamówienia z Czech, Norwegii, Litwy, Holandii, Szwecji i Włoch. W ostatnim przypadku czołgi będą produkowane siłami włoskiego przemysłu, na podstawie umowy licencyjnej.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski