Znaleźli grób św. Mikołaja? Wyjątkowe odkrycie w Turcji
Archeolodzy odkryli sarkofag w kościele św. Mikołaja w mieście Demre w tureckiej prowincji Antalya. Znalezisko może być przełomem w badaniach nad miejscem pochówku biskupa, który był inspiracją dla współczesnego wizerunku Świętego Mikołaja.
Odkrycia dokonano w dwukondygnacyjnym aneksie kościoła św. Mikołaja, który od lat stanowi obiekt intensywnych badań archeologicznych. Jak donosi Turkiye Today, prace wykopaliskowe trwają w tym miejscu od 1989 r., a ich celem jest zgłębienie historii jednego z najważniejszych zabytków w regionie. Sarkofag, wykonany z lokalnego wapienia, został znaleziony na głębokości ok. 1,5–2 m pod ziemią i ma blisko 2 m długości. Jego konstrukcja z wypukłym wiekiem i spadzistym dachem nawiązuje do typowych sarkofagów, które dawniej budowano na tym obszarze.
Archeolodzy dokonali cennego odkrycia
Dr hab. Ebru Fatma Findik z Uniwersytetu Hatay Mustafa Kemal, kierująca pracami wykopaliskowymi w ramach projektu "Dziedzictwo dla przyszłości" tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki, podkreśla wyjątkowe znaczenie znaleziska. W pobliżu sarkofagu odnaleziono kości zwierząt oraz fragmenty glinianych lamp, co sugeruje, że teren ten był miejscem pochówku.
– Naszym głównym celem jest odnalezienie inskrypcji na sarkofagu, która pomogłaby dokładnie datować znalezisko oraz zidentyfikować osobę pochowaną w środku – zaznaczyła Findik. Obecnie odkryto jedynie fragment komory grobowej, a dalsze prace mają dostarczyć kolejnych szczegółów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
Czy to grób św. Mikołaja?
Wedlug Turkiye Today znalezisko może mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia miejsca pochówku św. Mikołaja, znanego również jako biskup antycznego miasta Myra (obecnie Demre w Turcji). Historyczne źródła wskazują, że mógł on zostać pochowany w pobliżu "świętego obszaru" Myry. Bliskość sarkofagu do kościoła św. Mikołaja wzmacnia tę teorię. Kościół ten od od 2000 r. znajduje się na tymczasowej liście światowego dziedzictwa UNESCO.
–Fakt, że znaleźliśmy sarkofag tak blisko kościoła, który od dawna jest wiązany z miejscem jego pochówku, może być potwierdzeniem teorii o lokalizacji tego świętego obszaru – przekazał Findik.
Biskup z Myry znany jest również jako Mikołaj z Myry lub Mikołaj Cudotwórca. Żył na przełomie III i IV wieku (około 270–343 r. n.e.) i był biskupem w mieście Myra. Jest jedną z najbardziej czczonych postaci w chrześcijaństwie, szczególnie w tradycji prawosławnej i katolickiej. Zyskał sławę jako człowiek pełen współczucia, hojności i wiary.
Święty Mikołaj był znany z tego, że pomagał biednym i potrzebującym, często anonimowo. Wokół postaci powstało wiele legend. Uważa się go też za cudotwórcę. Mikołaj z Myry miał m.in. uratować marynarzy podczas sztormu i wskrzesić dzieci. Jego relikwie są przechowywane głównie w Bari we Włoszech, dokąd zostały przeniesione w XI wieku.