Zmiana czasu 2020 na letni coraz bliżej. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

Zmiana czasu 2020 na letni coraz bliżej. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

18.03.2020 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiana czasu 2020 już niedługo. Pod koniec marca przestawimy wskazówki zegara z czasu zimowego na letni. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej. Choć dla śpiochów nie jest to najlepsza wiadomość, naukowcy zapewniają, że zmiana ma sporo plusów.

Zmiana czasu wciąż obowiązuje, chociaż jeszcze nie tak dawno wydawało się, że zostanie zniesiona. Debaty w Parlamencie Europejskim utknęły w martwym punkcie, w związku z czym nadal nie wiemy, ile razy jeszcze będziemy musieli przestawiać zegarki. Po raz kolejny zrobimy to już w następnym tygodniu.

Dokładnie z soboty (28.03) na niedzielę (29.03) przestawimy wskazówki zegara o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00).

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej. Taka wiadomość z pewnością nie ucieszy śpiochów. Wielu naszych rodaków już teraz obawia się, że przestawienie minutowej wskazówki o 360 stopni rozreguluje ich zegar biologiczny. Po zmianie czasu ludzie skarżą się głównie na zaburzenia snu, bóle głowy, podwyższenie ciśnienia oraz ogólne rozdrażnienie.

Chociaż przeciwników zmiany czasu na letni nie brakuje, naukowcy przekonują, że takie rozwiązanie niesie za sobą sporo plusów. O zaletach przestawienia wskazówek zegara możecie przeczytać w tym artykule.

Kolejna zmiana czasu czeka nas w ostatni weekend października. W nocy z 24 na 25 października przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 3:00 na 2:00.

Zmiana czasu w Polsce po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 roku. Nieprzerwanie obowiązuje zaś od 1977 r. Do 1995 roku czas zimowy rozpoczynał się w ostatnią niedzielę września, a kończył tak jak obecnie - w ostatnią niedzielę marca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także