Zmiana czasu 2020. Sprawdź, kiedy przedstawiamy zegarki

Zmiana czasu 2020. Sprawdź, kiedy przedstawiamy zegarki
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER
Karolina Modzelewska

10.03.2020 20:47, aktual.: 15.03.2020 17:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiana czasu już niedługo. Przestawiamy się z czasu zimowego na czas letni. Podpowiadamy, kiedy przesunąć wskazówki zegarów. Czy dzięki temu będziemy spali godzinę dłużej, a może godzinę krócej?

Zegarki z czasu zimowego na czas letni przestawiamy w ostatnią niedzielę marca. W nocy z 28 na 29 marca powinniśmy przesunąć wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Od tego momentu przez kolejne siedem miesięcy będzie obowiązywał nas czas środkowoeuropejski letni.

Zmiana czasu 2020

Przesunięcie wskazówek zegara sprawi, że będziemy spali godzinę krócej, ale dzięki temu będzie dłużej jasno. Warto jednak podkreślić, że już niedługo zniknie obowiązek zmiany czasu.

W 2019 roku Parlament Europejski podjął decyzję, że ostatnia zmiana czasu będzie miała miejsce w 2021 roku. Rok wcześniej przeprowadzono ankietę wśród obywateli Unii Europejskiej, z której wynikało, że w większości opowiadają się za rezygnacją z przestawiania zegarków.

Zmiana czasu – czy ma sens?

Wielu przeciwników zmiany czasu wskazuje na związane z nią negatywne aspekty. Wśród nich wymienia się przede wszystkim negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Przestawianie zegarków może rozregulować rytm dobowy, czyli tzw. wewnętrzny zegar. Najczęściej wiąże to się z problemami ze snem. Niektórzy wskazują również na możliwość pojawienia się bólu głowy i rosnące ryzyko zawału.

Zwolennicy przestawiania zegarków przypominają o wydłużeniu dostępu do światła słonecznego. Ich zdaniem przynosi to pozytywny efekt szczególnie w takich dziedzinach jak: turystyka, rekreacja czy sport.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)