Zestrzelony Super Flanker znaleziony. Rosjanie mogą "podziwiać" swoje dzieło

Rosyjski Su-35 rozbity w pobliżu Tokmaku.
Rosyjski Su-35 rozbity w pobliżu Tokmaku.
Źródło zdjęć: © X (dawniej Twitter) | зовнішній пілот
Przemysław Juraszek

02.10.2023 10:06, aktual.: 02.10.2023 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odnaleziono wrak rosyjskiego samolotu wielozadaniowego Su-35, który został przez nich zestrzelony w okolicy miejscowości Tokmak. Przedstawiamy kulisy tej pomyłki oraz osiągi wspomnianej maszyny.

W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające wrak samolotu wielozadaniowego Su-35 należącego do rosyjskiego lotnictwa, który został zestrzelony nad Tokmakiem 29 września przez własną obronę przeciwlotniczą.

Jest to bardzo bolesna strata Rosjan, ponieważ Su-35 stanowi jeden z najnowocześniejszych samolotów w szeregach ich armii. Maszyna, zwana też Super Flankierem, była reklamowana przez Moskwę jako myśliwiec generacji 4++. Widać jednak, że rosyjskie problemy z systemami IFF (identyfikacji swój-obcy) dotyczą nawet najnowszych samolotów.

Dużym problemem dla armii Putina jest fakt, że walczą z przeciwnikiem, który także wykorzystuje poradzieckie maszyny o bardzo zbliżonej sygnaturze radiolokacyjnej. Warto zaznaczyć, że najnowsze rosyjskie samoloty to w głównej mierze modyfikacje sprzętu z czasów ZSRR.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Su-35 - rosyjski wielozadaniowy Super Flanker

Su-35 to samolot, który konstrukcyjnie wywodzi się od myśliwca Su-27. Został wprowadzony do służby w 2014 r. Jest to ciężki, dwusilnikowy myśliwiec przewagi powietrznej o masie 19 ton, dostosowany też do przeprowadzania ataków na cele naziemne lub nawodne. Jego uzbrojenie składa się z działka GSz-30-1 kal. 30 mm i bogatego arsenału przenoszonego na 12 węzłach podwieszeń.

Wśród przenoszonego uzbrojenia można znaleźć m.in. pociski powietrze-powietrze dalekiego zasięgu R-37, które są w stanie niszczyć cele z odległości nawet do 300 km. Ponadto Su-35 może przenosić pociski przeciwokrętowe Ch-61 bądź skrzydlate bomby kierowane.

Su-35 są bardzo dobrze znane z często eksponowanego na pokazach lotniczych wektorowania ciągu, który pozwala na zachowanie bardzo dobrej manewrowości przy niskich prędkościach. Ponadto myśliwiec jest wyposażony w radar typu PESA o oznaczeniu N035 Irbis-E oraz system IRST OLS-35. Ten ostatni nie dorównuje jednak jakością systemom znajdującym się na pokładach zachodnich samolotów, takich jak Rafale czy Eurofighter.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie