Wystarczyły dwa strzały. HIMARS zniszczył rosyjską artylerię
28.10.2022 19:32, aktual.: 29.10.2022 08:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
System M142 HIMARS zniszczył dwie samobieżne armaty Rosjan 2S7 Pion (Małka) przy użyciu dwóch rakiet – podaje ukraiński serwis Defense Express. Zdarzenie potwierdza po raz kolejny wysoką precyzję tej broni.
Potrzeba było dokładnie dwóch rakiet, aby je zestrzelić, po jednej na każdą rosyjską baterię artyleryjską. Misję ogniową ułatwiał ukraiński system kierowania walką "Valkiria" i "Kropiwa" – podaje Defense Express.
Wyrzutnie HIMARS w służbie Ukrainy
M142 HIMARS to nazwa amerykańskich wyrzutni rakietowych. Jest to precyzyjna broń, która okazała się nadzwyczaj skuteczna w Ukrainie. Nazwa HIMARS jest skrótowcem od "High Mobility Artillery Rocket System", co można tłumaczyć jako "System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności". Za opracowanie systemu, który stanowi lżejszą wersję wyrzutni rakietowej M270 MLRS, odpowiada amerykański koncern Lockheed Martin, znany również z produkcji i rozwoju myśliwców F-35.
HIMARS jest osadzony na pojeździe ciężarowym 6x6 Oshkosh M1140 o zasięgu 480 km i prędkości maksymalnej 95 km/h. W wyrzutni stosowane są pociski MGM-140 ATACMS i GMLRS-U/AW, rakiety MLRS kal. 227 mm oraz pociski rakietowe z subamunicją kasetową.
2S7M Małka to zmodernizowana wersja poradzieckiej armaty samobieżnej 2S7 Pion kal. 203 mm. Działo ma 13 m długości, 3,4 m szerokości i 3 m wysokości. Masa bojowa tej broni wynosi natomiast ok. 46 tys. kg.
Pion jest obsługiwany przez siedmioosobową załogę, a czas wejścia armaty w położenie bojowe wynosi ok. 5 minut. Z broni można odpalać granaty odłamkowo-burzące o masie 110 kg, pociski z głowicami jądrowymi oraz granaty odłamkowo-burzące z dodatkowym napędem rakietowym o masie 102 kg.
Armata posiada szybkostrzelność praktyczną na poziomie 2 strz./min. Pion jest napędzany przez silnik wysokoprężny V12 o mocy 547 kW. Działo jest w stanie razić cele oddalone o 47 km.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski