Trwa ładowanie...
d1ey60n

Wyremontowali historyczny pociąg. Jedyny taki w Polsce

To jedyny zachowany przedwojenny elektryczny zespół trakcyjny E-91. W Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim zakończono prace konserwatorsko-restauratorskie. Efekt jest imponujący.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W latach 30. pociąg E-91 kursował
W latach 30. pociąg E-91 kursował (stacjamuzeum.pl)
d1ey60n

W ramach prac konserwatorsko-restauratorskich odnowiono "malatury pudła wraz z odtworzeniem pierwotnego malowania i opisów zewnętrznych (z lat 30.)", odbudowano reflektory, wyczyszczono powierzchnię oraz przeprowadzono konserwację pantografów. Prace wymagały też wykonania i wstawienia nowych skrzydeł drzwi i szyb w otwory okienne.

Prace remontowe były przeprowadzane zgodnie z posiadaną przez Stację Muzeum dokumentacją techniczną i pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - podkreśla Stacja Muzeum.

d1ey60n

Pociąg wygląda ślicznie i aż prosi się, aby nim pojechać. Na razie jednak nie będzie to możliwe. Serwis rynek-kolejowy.pl wyjaśnia, że przedwojenny pociąg nie posiada aparatury elektrycznej, która pozwoliłaby kursować z pasażerami. Trzeba byłoby też odnowić wnętrze jednostki trakcyjnej. Niewykluczone, że w przyszłości takie prace zostaną wykonane, ale na razie E-91 przygotowano z myślą o prezentacjach "na miejscu".

Powroty jednostek sprzed lat są możliwe. W październiku, po 31 latach od swojej ostatniej podróży, zabytkowy pociąg wrócił na tory. Fani kolei odnawiali go po godzinach. Oczywiście w przypadku E-91 przerwa jest znacznie dłuższa, ale miłośników historycznych jednostek na pewno to nie odstraszy.

Źródło: Stacja Muzeum

d1ey60n

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1ey60n

d1ey60n