Uzbrojenie dla polskich FA‑50. Agencja Uzbrojenia wyjaśnia
Kilka dni temu informowaliśmy o unieważnieniu przetargu, dotyczącego amunicji dla polskich samolotów FA-50 i o niekompatybilności tych maszyn z posiadanymi przez Polskę pociskami powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder. Agencja Uzbrojenia wyjaśnia, jak wygląda sytuacja.
05.10.2023 19:45
Polskie FA-50 to obecnie maszyny w wariancie FA-50GF (gap filler). Ich stałym uzbrojeniem jest 20-mm, trzylufowe działko M197, a do walki powietrznej czy zadań związanych z misjami Air Policing mogą używać pocisków powietrze-powietrze AIM-9N Sidewinder.
Polska ma zapasy pocisków Sidewinder, ale w nowszej wersji AIM-9X, używanej przez F-16. Zapytana przez serwis Defence24 Agencja Uzbrojenia odniosła się do kwestii amunicji lotniczej dla polskich samolotów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Warto zwrócić uwagę, że sformułowanie "pozyskuje" nie precyzuje, kiedy faktycznie polskie FA-50 zostaną uzbrojone w rakiety powietrze-powietrze, z których będą mogły korzystać.
Amunicja dla polskich FA-50
Agencja Uzbrojenia wskazuje także, że amunicja 20 mm jest używana także przez F-16. Samoloty są uzbrojone w sześciolufowe działko M61A1, a polskie lotnictwo ma zapas amunicji, "której wybrane typy mogą być zamiennie wykorzystane w FA-50".
Kwestię użyteczności FA-50 rozszerza także komentarz Jakuba Palowskiego z Defence24, który zwraca uwagę, że proces uzyskiwania gotowości bojowej wymaga wiele czasu, czego przykładem są polskie F-16. Jastrzębie były gotowe do zadań z zakresu Air Policing cztery lata po rozpoczęciu dostaw.
Zakładając podobny termin rozpoczęcia przez FA-50 dyżurów bojowych, jest jeszcze wiele czasu na pozyskanie dla nich odpowiedniego uzbrojenia.
Wariant FA-50GF jest wersją tymczasową – docelowo w polskim lotnictwie będą służyć samoloty FA-50PL, wyposażone w nowoczesny radar, zasobniki celownicze AN/AAQ-33 Sniper i dostosowane do przenoszenia najnowszego uzbrojenia, w tym pocisków AIM-9X.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski