Śmigłowce Black Hawk pod Pokrowskiem. Akcja ukraińskich sił specjalnych
Pod atakowanym przez Rosjan Pokrowskiem Ukraińcy przeprowadzili desant wojsk specjalnych. W akcji wzięły udział nietypowe dla ukraińskiej armii śmigłowce. To prawdopodobnie Black Hawki, które w sierpniu 2025 r. były widziane nad Polską.
Sytuacja ukraińskich obrońców w rejonie Pokrowska staje się coraz trudniejsza. W ostatnich dniach w rejon walk przybyli tam głównodowodzący gen. Ołeksandr Syrski oraz gen. Kyryło Budanow, dowódca wywiadu wojskowego HUR. Wizycie ukraińskich dowódców towarzyszyła akcja sił specjalnych.
Desant przeprowadzony z użyciem śmigłowców miał na celu – prawdopodobnie – przejęcie kontroli nad jedną z dróg, pozwalających na ewakuację odcinanych przez Rosjan obrońców Pokrowska.
Doświadczanie wydarzeń muzycznych w XXI w. | Historie Jutra
W akcji wzięły udział nietypowe dla ukraińskiej armii maszyny – śmigłowce Black Hawk, należące do sił specjalnych. Maszyny tego typu - prawdopodobnie te same - były w sierpniu 2025 r. widziane nad Polską. Pod Pokrowskiem co najmniej jeden z dwóch śmigłowców wylądował na ziemi, wysadzając 11-osobową grupę żołnierzy.
Według rosyjskich źródeł śmigłowce te zostały następnie zniszczone przy pomocy dronów, ale mający dokumentować to materiał wideo okazał się mistyfikacją. Michał Bruszewski z Defence 24 zwraca uwagę, że efektowna akcja Ukraińców dowodzi bardzo wysokich umiejętności pilotów, a jednocześnie potwierdza, że Rosjanie nie kontrolują w pełni rejonu Pokrowska przy pomocy dronów.
Czeska pomoc dla Ukrainy
Ukraina nie otrzymała Black Hawków od Stanów Zjednoczonych. Użytkowane przez nią śmigłowce zostały przekazane przez Czechy, gdzie cyklicznie organizowane są zbiórki o nazwie "Prezent od Putina".
Zebrane podczas nich środki są przeznaczane na zakup broni dla Ukrainy. Ukraińcy otrzymali dzięki nim m.in. setki dronów, 122-mm haubice D-30, czołg T-72, kilkanaście pojazdów terenowych z bronią do walki z dronami, środki na zakup pocisku manewrującego Flamingo, a także dwa używane śmigłowce Sikorsky UH-60 Black Hawk. Te właśnie maszyny zostały użyte m.in. pod Pokrowskiem.