Ukraiński ekspert wojskowy ocenia polski czołg. Szczera opinia
29.07.2023 09:18, aktual.: 29.07.2023 10:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wypowiedź Ołeksandra Kowalenko pojawiła się na ukraińskim portalu Unian. Tamtejszy ekspert wojskowy postanowił ocenić użyteczność polskich czołgów PT-91 Twardy na froncie. W szczerej opinii nie zabrakło szeregu zalet, ale też drobnych wad polskiej maszyny.
"Do tej pory Ukraina straciła tylko jeden czołg PT-91 Twardy, których na front trafiło kilkadziesiąt" – czytamy. Jedyna potwierdzona strata pochodzi z początku lipca br., zatem z powodu tak nielicznych strat, trudno ocenić odporność czołgu na ataki na podstawie rzeczywistych działań bojowych.
Kowalenko ocenił jednak parametry techniczne polskiego czołgu i wskazał, które elementy są skuteczne, a które odbiegają od innych zachodnich maszyn.
Ekspert z Ukrainy ocenia polskie czołgi PT-91 Twardy
Na uwagę – zdaniem Kowalenki – zasługuje obecność pancerza reaktywnego ERAWA, który składa się z kostek zawierających płytki stalowe i sprasowane warstwy ładunku wybuchowego. Rolą tego środka obrony jest niszczenie pocisków trafiających w PT-91.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Warto zwrócić uwagę na ustawienie dział przeciwpancernych tyłem do tylnej części czołgu, co utrudnia wrogowi trafienie, a także ratuje wieżę przed wieloma osłabionymi punktami" – twierdzi analityk wojskowy.
Kolejną pozytywną cechą charakterystyczną dla czołgów PT-91 jest ich system Obra, który po wykryciu promieniowania laserowego pochodzącego od przeciwnika analizuje jego rodzaj i odpala w jego kierunku granaty dymne. Kowalenko zwraca też uwagę na dużą skuteczność systemu kierowania ogniem DRAWA i kamery termowizyjnej. Rozwiązania w polskiej maszynie "znacznie poprawiają jakość prowadzenia ognia i przewyższają pod względem niezawodności i jakości modele radzieckie i poradzieckie".
Ekspert wskazał też jednak kilka wad PT-91. Zdaniem Ukraińca, jednym ze słabych punktów Twardego są burty czołgu. Usprawnienia może też potrzebować jednostka napędowa. Montowany obecnie 12-cylindrowy silnik wysokoprężny PZL-Wola S-12U generuje łączną moc na poziomie 850 KM i - zdaniem analityka - jest wystarczający w podstawowej konfiguracji.
Kiedy natomiast masa czołgu zostanie zwiększona m.in. poprzez montaż dodatkowych środków ochrony, "silnik będzie już słaby". Z tego też powodu Ołeksandr Kowalenko zauważa, że "bardziej optymalny dla tych czołgów jest silnik PZL-Wola S-1000 o mocy 1000 KM". Jednocześnie mogłaby to być odpowiedź na współczesne standardy w branży militarnej.
Ogólnie rzecz biorąc, Ukraińcy doceniają PT-91 Twardy z uwagi na fakt, że polska konstrukcja jest w istocie modernizacją T-72. Te natomiast są doskonale znane tamtejszym żołnierzom i sprawiają, że przesiadka do PT-91 nie wymaga prowadzenia czasochłonnych szkoleń. "Czołg jest zauważalnie gorszy od zachodniego Leoparda 2 i Challengera 2" – zauważa jednak Kowalenko. Ale tłumaczy, że w ramach działań w Ukrainie, PT-91 "jest bardzo odpowiedni i skuteczny w wykonywaniu powierzonych mu działań".
Przypominamy, że w Twardym znajduje się miejsce dla 3-osobowej załogi, a jego podstawowe uzbrojenie stanowi armata kal. 125 mm. PT-91 jest też wyposażony w karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz przeciwlotniczy kal. 12,7 mm.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski